ﺳﻪشنبه, 08 آذر,1401

اختتامیه جشنواره «رج ورنگ»

اختتامیه جشنواره «رج ورنگ»
اختتامیه جشنواره ی «رج و رنگ» عصر چهارشنبه 24 مرداد با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران ،  ذینفعان و دوستداران فرش دستباف در فرهنگ سرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران در اختتامیه جشنواره "رج و رنگ "رئیس ملی فرش ایران چنین گفت :  در سالی که با تحریم اقتصادی روبه رو هستیم و فرش ایرانی اولین کالایی است که صادرات آن تحریم و موجب نگرانی در حوزه تولید وصادرات فرش دستباف ایرانی شده است، صادرات فرش طی 4 ماهه اخیر به لحاظ ارزش ریالی و ارزی رشد فزاینده داشته است .

وی در ادامه افزود: هنر - صنعت فرش دستباف ایران نیاز مند حمایت مردم برای خرید فرش دستباف ایرانی ست و این می تواند به جای خرید ارز و سکه با هدف حمایت از تولید ملی و اهالی هنر، انجام پذیرد.

 دست پاک از انعقاد تفاهم نامه های مختلف با سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور ، وزارت کار و اموراجتماعی و ایجاد 17 خوشه فرش دستباف، برای حمایت هنر صنعت فرش ایرانی و مهم تر از همه ایجاد بستر مناسب برای ارایه تسهیلات بانکی با همکاری صندوق کارآفرینی امید به منظور هم یاری کارآفرینان و مسئولان کارگاه های تولید فرش خبرداد .

دست پاک ادامه داد : ما هیچ هنر صنعتی را درکشور سراغ نداریم که مانند فرش دستباف در زندگی مردم تاثیرگذار باشد و در عین حال مواد اولیه آن نیز در داخل کشور تولید شود .

رئیس مرکز ملی فرش ایران، همچنین از برگزاری بزرگ ترین نمایشگاه فرش دستباف ایرانی در تاریخ 3 تا ۹ شهریور  ماه، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با رونمایی «فرش صلح و دوستی» تمام ابریشم هنرمندان استان قم برای استقرار در ژنو با حفظ مالکیت معنوی فرش ایرانی خبرداد .

در جشنواره رج و رنگ، کارگاه های متنوعی همچون مرمت، شناخت و نگه داری فرش  با حضور اساتید برتر در نظرگرفته شد و دو گالری در فرهنگ سرای ارسباران به آثار و عکس های فرش دستباف ایرانی اختصاص داده شد .

آرزو خسروی از کارآفرینان موفق عرصه تجارت الکترونیک و فروش آنلاین فرش دستباف ایرانی این شیوه را به خصوص در موقعیت فعلی و در  تحریم های اقتصادی، بهترین روش برای حفظ این هنر صنعت بیان کرد.  

در خاتمه جشنواره «رج ورنگ » اساتید بزرگ فرش دستباف شایسته تقدیر شناخته شدند و از آنان تجلیل شد :

استاد امین الله رشیدي - طراح فرش دستباف

استاد عبدالله رضائیان -  طراح و نقاش فرش دستباف

استاد منصور تام سن - طراح فرش دستباف

استادعباس نیشابوري - تاجر فرش دستباف

استاد عباس خانیان مهمان دوست - مرمت گر فرش دستباف

 استاد ایوب سرخانزاده - مرمت گر فرش دستباف

استاد حیدر عرب حلوایی – تولید کننده فرش دستباف

استاد سیف محمدي - تاجر فرش دستباف

مرجان صادقنیا امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.