یکشنبه, 06 فروردین,1402

نظام بانکی به یاری فرش دستباف بیاید

نظام بانکی به یاری فرش دستباف بیاید
رئیس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر ضرورت توجه نظام بانکی به تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف گفت: باید برای حفظ بازارهای جهانی فرش دستباف تلاش مضاعف کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک در دیدار با مدیرعامل بانک انصار در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف گفت: فرش دستباف ایرانی هم اکنون از جایگاه بسیار برتری در دنیا برخوردار است و علیرغم سایر بخش‌های اقتصادی که با مشکلات مواجه هستند، اما اوضاع فرش دستباف ایران مناسب است و تنها برخی از موانع وجود دارد که در حال حاضر در حال برطرف کردن آن هستیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: صادرات فرش دستباف ایران در 4 ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته، از رشد بسیار بالایی برخوردار بوده است، به نحوی که صادرات به آمریکا، ظرف این مدت سه برابر شده است.

وی تصریح کرد: تنها کالایی که هم اکنون در شرایط مساعد داخلی و بین‌المللی به سر می‌برد، فرش دستباف است که باید برای حفظ جایگاه ایران در بازارهای جهانی تلاش کنیم، اگر کم کاری کنیم، ممکن است رقبا جایگاه ما را در بازارهای بین‌المللی تصاحب کنند.

دستپاک با اشاره به ضرورت توجه نظام بانکی به فرش دستباف برای حمایت از تولیدکنندگان و خریداران گفت: هم اکنون ترکیه و افغانستان بافندگان و طراحان فرش دستباف ایرانی را جذب کرده و تسهیلات بانکی بسیار مساعدی را در اختیار تولیدکنندگان خود قرار می دهند.

وی اظهار داشت: از نظام بانکی انتظار می‌رود تا از خریداران فرش دستباف حمایت لازم را به عمل بیاورد، به خصوص اینکه طیف متنوعی از قیمت برای فرش های دستباف وجود دارد که برخی از آنها حتی هم رده قیمتی فرش ماشینی است؛ اما مردم تصورشان بر این است که فرش دستباف گران است؛ پس نظام بانکی باید آنها را تامین اعتبار لازم برای خرید فرش دستباف حمایت کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: رقم مورد نیاز برای اشتغال زایی در حوزه فرش دستباف به ازای هر نفر، 10 تا 15 میلیون تومان است، در حالی که برای سایر رشته ها برآوردها حکایت از 100 تا 150 میلیون تومان دارد.

 

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.