ﺳﻪشنبه, 08 فروردین,1402

چابهار در صورت اتصال به ریل متحول می‌شود

چابهار در صورت اتصال به ریل متحول می‌شود
‌عضو هیئت مدیره و معاون سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار گفت: چابهار در صورت اتصال به ریل، به مرکز ترانزیت ۸۰۰ میلیون نفر جمعیت تبدیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران به نقل خبرگزاری تسنیم: غلام‌رضا پناه در گردهمایی سراسری روسای ادارات فرش دستباف سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور اظهار داشت: چابهار سوپاپ اطمینان بنادر ایران و با حداقل 2 میلیارد نفر جمعیت همسایه است.

وی با بیان اینکه چابهار یک چهارراه جهانی است، افزود: بهترین و به‌صرفه‌‌ترین مسیر برای تبادلات کالایی 800 میلیون نفر جمعیت کشورهای آسیای میانه با حوزه اقیانوس هند چابهار است و آن‌ها بر این موضوع اذعان دارند؛ بنا به برآوردهای جهانی چابهار 15 تا 20 روز هزینه و زمان تبادلات کالایی کشورهای آسیای میانه را با حوزه اقیانوس هند و جهان کمتر می‌کند.

معاون سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار با بیان‌این که هزینه‌های حمل و نقل مهم‌ترین هزینه‌های اقتصادی است، تصریح کرد: کشورهای آسیای میانه درحال حاضر عمده تبادلات کالایی خود با کشورهای اقیانوس هند را از طریق دریای مدیترانه انجام می‌دهند که در صورت توسعه چابهار و زیرساخت‌های پسکرانه‌ای ریلی و جاده آن،تمام این مبادلات به چابهار منتقل می‌شود.

پناه ادامه داد: مهم‌ترین زیرساختی که در چابهار باید ایجاد شود تا به مرکز ترانزیت تبدیل شود، ریل است؛ در صورت اتصال ریلی چابهار به افغانستان و سپس آسیای میانه، بدون شک چابهار متحول می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: راه آهن چابهار هم‌اکنون حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می‌رود منابع مالی تکمیل آن با قید فوریت در دستورکار قرار گیرد چراکه این خط آهن اقتصادی‌‌ترین راه‌‌آهن ایران خواهد بود

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.