چهارشنبه, 12 مهر,1402

رنگ‌های طبیعی را به فرش دستباف برگردانیم

رنگ‌های طبیعی را به فرش دستباف برگردانیم
رئیس مرکز ملی فرش در جلسه کارگروه فرش استان کرمانشاه بر توسعه صنعت پشم های دست ریس و تبدیل استان کرمانشاه به بزرگ ترین تولید کننده رنگهای گیاهی کشور تاکید کرد.

به گزارش مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک رییس مرکز ملی فرش ایران در جلسه کارگروه فرش استان کرمانشاه، با اشاره به قدمت فرش دستباف و گلیم در استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه با توجه به قدمت تاریخی و برندهایی که در این زمینه دارد، می تواند بخشی از بیکاری موجودش را از طریق سرمایه گذاری، در صنعت فرش و گلیم کاهش دهد.

رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه افزود: وقتی این استان در زمینه تولید پشم خودکفاست و مازاد پشم تولیدی را به استان های دیگر صادر می کند، باید طوری مدیریت و برنامه ریزی کنیم که توسعه صنعت پشم های دست ریس در همین استان انجام شود تا نخ با قیمت پایین تری به دست تولید کننده برسد.

وی گفت: طبق اعلام صورت گرفته کرمانشاه زمینه تولید رنگ از گیاهان را هم دارد و در این خصوص تلاش هایی صورت گرفته که اگر این مسئله عملیاتی شود ما فرش را از رنگ های شیمیایی نجات می دهیم و به رنگ‌های طبیعی باز می گردانیم . این می تواند کرمانشاه را به عنوان بزرگ ترین تولید کننده رنگهای گیاهی مطرح کند.

دستپاک به تاثیر توسعه تولید فرش دستباف در کاهش مهاجرت روستائیان به شهر نیز اشاره کرد و گفت: فرش دستبافت بخشی از هویت روستائیان ماست و وقتی آن را در منازل روستایی ترویج و حمایت کنیم . امنیت شغلی ایجاد کنیم و آنها را تحت پوشش بیمه قرار دهیم، قطعاً با کاهش مهاجرت مواجه و حاشیه نشینی کمتر می شود. باید به این نکته هم توجه کنیم که فرش دستبافت و گلیم جدای از نگاه اقتصادی بخشی از هویت معنوی و تاریخی ما است و باید آن را تقویت و حفظ کنیم. وی در پایان اظهار کرد: از مسئولین اقتصادی و برنامه ریزی استان انتظار دارم زمینه توجه جدی به فرش و گلیم کرمانشاه را فراهم کنند و ما هم در مرکز ملی فرش کشور حاضر به هرگونه حمایت بخصوص در زمینه بازاریابی و فروش هستیم و امیدوارم بتوانیم در این زمینه به همدیگر کمک کنیم.

 

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.