شنبه, 09 بهمن,1400

فرش دستباف سفیر صامت ایران است

فرش دستباف سفیر صامت ایران است
اگر سفرا و نمایندگان سیاسی و دیپلمات های کشور را سفیر ناطق بدانیم، به یقین فرش دستباف نیز سفیر صامت کشور ماست.
اگر سفرا و نمایندگان سیاسی و دیپلمات های کشور را سفیر ناطق بدانیم، به یقین فرش دستباف نیز سفیر صامت کشور ماست.

سفیر و نماینده پیشین جمهوری اسلامی ایران در یونسکو در دیدار با سرپرست مرکز ملی فرش ایران با بیان این مطلب افزود: در دوران 7 ساله ماموریت خود در یونسکو گام های موثری برای توجه به فرش دستباف ایران به عنوان میراث کهن و ارزشمند کشورمان برداشتیم و هنوز تلاش های بسیاری باید به انجام برسد.

دکتر محمدرضا مجیدی با اشاره به زمینه های فراهم برای توجه به فرش ایران خارج از مرزهای کشور، از لزوم اخذ مهر اصالت یونسکو برای فرش ایران سخن گفت.

وی همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد کرسی دانشگاهی فرش به نام و برای ایران از آمادگی خود برای همراهی در برنامه های برون مرزی مرکز ملی فرش ایران در راستای سیاست های فرهنگی و هنری خبر داد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران نیز در این دیدار با تاکید بر باور به نقش ارزشمند فرش در دیپلماسی هنری، با ذکر پیشینه برخی فعالیت های فرهنگ و هنری انجام شده در این حوزه، از آمادگی مرکز متبوع خود در پیشبرد این اهداف خبر داد.

حمید کارگر اهدای فرش به سران ملل و یا بافت فرش به مناسبت های گوناگون بین المللی و نیز گره زدن فرش های در حال بافت از سوی نمایندگانی از ملل مختلف را نمونه های در دسترس از نقش پیام رسانی فرش دستباف برشمرد و برنامه هایی گسترده تر برای حضور قوی و شایسته ورای مرزهای کشور را ضروری دانست.

ایجاد خانه فرش در کشورهای دیگر و یا احیای خانه ایران در پاریس با محوریت فرش دستباف، تعامل با سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد هم افزایی در پرداختن به وجوه فرهنگی و هنری فرش ایران، ایجاد تعاملات بین نهادی برای ارتباط گیری برون مرزی، پیشنهاد بافت تصاویردبیران کل یونسکو و برپایی مراسمی ویژه به این منظور و... از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

گفتنی است دکتر امیرحسین چیت سازیان، رییس انجمن علمی فرش ایران نیز در این دیدار از آمادگی انجمن یادشده برای همکاری در این حوزه خبر داد.
مدیر تارنما امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.