دوشنبه, 07 خرداد,1403

افزایش 3 برابری بودجه تخصیصی برای بیمه قالیبافان در سال 98/ به دنبال ایجاد شغل برای 40 هزار نفر در حوزه فرش دستباف هستیم

افزایش 3 برابری بودجه تخصیصی برای بیمه قالیبافان در سال 98/ به دنبال ایجاد شغل برای 40 هزار نفر در حوزه فرش دستباف هستیم
رییس مرکز ملی فرش ایران گفت : با حمایت مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت توانستیم بودجه تخصیصی برای بیمه قالیبافان را در سال 1398 حدود 3 برابر کنیم و امسال تمامی فعالان حوزه فرش دست...

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دست پاک در گفت‌وگوی اختصاصی با شاتا، با اعلام این خبر، افزود : موضوع بیمه و امنیت شغلی قالیبافان یکی از دغدغه های اصلی ما بوده است که با تخصیص این میزان بودجه و ابلاغ آن به وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی از سه ماهه دوم امسال به صورت قانونمند و با همکاری سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود.

وی طرح ملی کارآفرینی و توسعه تجارت فرش دستباف را یکی از برنامه های مرکز ملی فرش ایران در حمایت از تولید داخلی در سال 1398، دانست و تصریح کرد : این طرح به عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صمت مورد موافقت قرار گرفته و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز آن را مورد موافقت قرار داده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه در این طرح علیرغم مشکلات اقتصادی و شرایط سخت موجود به دنبال ایجاد شغل برای 40 هزار نفر هستیم، گفت : در راستای این طرح، استارت آپ‌ها و صاحبان ایده و فکر نو در حوزه فرش دستباف را دعوت می‌کنیم تا ایده های خود را برای توسعه، تولید، فروش و صادرات فرش دستباف ارایه دهند.

دست پاک با تأکید بر موضوع آموزش در حوزه فرش دستباف، ادامه داد : به دنبال آموزش قالیبافی نیستیم چرا که این موضوع وظیفه سازمان فنی و حرفه ای کشور است و در این زمینه نیز تفاهم نامه ای با ما دارد. ما به دنبال آموزش‌های کلان مانند بازاریابی و برندینگ برای توسعه فروش و صادرات فرش دستباف هستیم.

وی، تجارت الکترونیک را از دیگر اولویت‌های خود دانست و بیان کرد: از استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوین و اینترنتی که در زمینه فروش فرش دستباف در بازارهای داخلی و خارجی از طریق دنیای مجازی و وب بتوانند راهکار ارایه دهند، استقبال می کنیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران به تشکیل کارگروه‌های فرش دستباف در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت : با هماهنگی وزیر صنعت، معدن و تجارت و دستور وزیر کشور، کارگروه‌های فرش استان‌ها به ریاست شخص استاندار تشکیل شده است و این کارگروه هم اکنون جزو 5 کارگروه اول استان‌ها است و برنامه‌های سال 1398 با هماهنگی کامل استاندارها در حال انجام است.

دست پاک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جهت تقویت بازار داخلی و تولید فرش دستباف، موضوع فروش اقساطی فرش را در اولویت‌های خود قرار دادیم، اضافه کرد : صندوق کارافرینی امید در این زمینه با ما تفاهم نامه همکاری منعقد کرده است، با یک سری بانک‌ها برای ارایه تسهیلات این طرح وارد مذاکره شدیم و یک سری بانک‌ها نیز آمادگی خود را برای این موضوع اعلام کرده اند.‌

وی در خصوص چگونگی اجرای این طرح نیز گفت : در این طرح به جای ارایه تسهیلات به بافنده‌ها، به خریداران وام می‌دهیم که این موضوع سبب رونق کارگاه‌های فرش دستباف و رونق تولید این محصول خواهد شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اعلام اینکه حدود 20 درصد تولید فرش دستباف صرف بازار داخلی و 80 درصد مابقی صادر می شود، بیان کرد : به دنبال برگرداندن فرش دستباف به سبد خانوار ایرانی هستیم.

دستپاک همچنین تصریح کرد : در گذشته، بسیاری از بانک‌ها در قبال به امانت گذاشتن فرش دستباف به خانواده‌ها وام می‌دادند که این موضوع در یکی دو دهه اخیر کم رنگ شده است، ولی ما به دنبال احیای آن هستیم.

وی در پایان فرش دستباف را یک کالای سرمایه ای معرفی کرد و در توضیح گفت: با یک بار استفاده از هر کالایی، ارزش افزوده‌ آن کالا کم می‌شود، اما فرش دستباف هر چقدر بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد، ارزش افزوده بالاتری می یابد که این جزو مزیت‌های فرش دستباف است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.