شنبه, 12 آذر,1401

توسعه خوشه فرش، راهی برای گذر از بحران

توسعه خوشه فرش، راهی برای گذر از بحران
اجرای طرحی موسوم به « توسعه خوشه فرش ایلام» از سوی کارشناسان و متخصصان ، راهکار و الگویی برای عبور از بحران صنعت فرش در کشور تلقی می شود.
فرش اصیل ترین و ارزشمندترین صنعت دستی ایران زمین است تا جایی که جهانیان فرش را با ایران و ایران را با فرش می شناسند، دست آفرینه ای زیبا و شاهکاری هنری که تلفیق ذوق، احساس و مهارت بافندگانی است که با عشق و علاقه از تار و پود وجودشان مایه می گذارند تا اثری پدید آید که جهانیان را شگفت زده و انگشت به دهان کند.

فرش شاید تنها هنر ایرانی باشد که در همه جای کشور رواج دارد و هر منطقه ای با توجه به نوع بافت، ترکیب رنگ، جنس، پشم، کرک، طرح و نقشه، فرش مخصوص به خود می بافد و در واقع دست آفرینه های هر منطقه از لحاظ بافت، شکل، طرح، نقشه و رنگ با منطقه ای دیگر تفاوت دارد که این گوناگونی نشانه پویایی و ذوق بالای بافندگان ایرانی است.

اگرچه امروزه بافت فرش های معروف و قدیمی مانند «مشک آباد، قزوین، هریس، محلات، ملایر و...» که اکنون نمونه هایی از آنها در گنجینه ها و نمایشگاه های کشورهای اروپایی و امریکایی نگهداری می شود، به فراموشی سپرده شده است اما دست بافته های تبریز، قم ، اصفهان، کاشان، مشهد، کرمان، بیجار، بختیاری و ایلام همچنان در اوج شهرت و محبوبیت بوده و بیشترین خواهان را در بازارهای جهانی دارند.

ایلام یکی از قطب های تولید فرش مرغوب و گلیم نقش برجسته در ایران است که چند سالی است دست آفرینه های تولیدی آن حتی از سوی بازرگانان خارجی پیش خرید هم می شود اما با این وجود صنعت فرش و گلیم نقش برجسته استان با چالش های فراوانی مواجه است که نیاز به ترمیم و جراحی دارد.

چندی است که صاحب نظران و دلسوختگان توسعه و پیشرفت صنعت فرش استان ایلام راهکاری برای رفع موانع پیش روی این هنر چشم نواز اندیشیده اند.

خوشه توسعه فرش در ایلام ، طرحی موفق و برگرفته از کشورهای پیشرفته اروپایی مانند ایتالیاست که با گزینش صنعتی مهم اما رو به زوال و بیمار، حلقه های از هم گسسته متعدد و مرتبط با آن صنعت را در برنامه ریزی دو تا پنج ساله در هم می تنند و زنجیره ای به هم پیوسته و محکم تشکیل می دهند که ضامن بقا، رونق و تولد دوباره آن صنعت می شود.

اکنون در ایران خوشه های متعددی در حوزه های گوناگون فعال است که در استان ایلام تشکیل خوشه برای نخستین بار در حوزه فرش و با توجه به وضعیت بغرنج این صنعت با عاملیت شرکت شهرک های صنعتی و حضور همه دستگاه های اجرایی مرتبط با تولید فرش شکل گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام ایجاد خوشه صنعتی فرش دستباف و گلیم نقش برجسته را در استان بسیار مهم و ضروری برای رفع چالش ها و موانع و نیز بهبود وضعیت موجود فرش استان دانست.

نادر رضایی منش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: بر پایه برنامه ریزی های کارشناسان و جدول تعریف شده خوشه فرش و گلیم نقش برجسته ایلام باید در مدت سه تا پنج سال به نتیجه مطلوب و مورد انتظار برسد و در این مدت مواردی چون طراحی، آموزش، توسعه صادارت، فروش، تهیه مواد نخستین، ارزش افزوده و کاهش هزینه تمام شده از سوی فعالان اصلی حوزه فرش و گلیم استان باید با کیفیت و کمیت مناسب اجرایی شود.

وی افزود: برای رفع مشکل اساسی طراحی فرش و گلیم ایلام، با طراحان برجسته کشور به منظور آموزش طراحان استان گفت و گو و رایزنی شده که قرار است این طراحان در زمینه طراحی نقشه های جدید متناسب با نیازهای بازار جهانی طراحان استان را آموزش دهند.

رضایی منش بیان کرد: عامل توسعه خوشه فرش برنامه ها را بر پایه عوامل شناختی، گام بندی و آینده نگری دقیق طراحی کرده و هدف اصلی شرکت شهرک های صنعتی در این زمینه افزون بر تولید انبوه، افزایش ارزش افزوده در استان است.

مدیرعامل شهرک های صنعتی ایلام اضافه کرد: یکی از ماموریت های این شرکت، شناخت و بررسی نقاط قوت و ضعف خوشه صنعتی فرش به هدف اصلی افزایش تولید، فروش و صادارت با برند ویژه فرش ایلام در تمام بازارهای جهانی از جمله در کردستان عراق است.

وی تاکید کرد: ادامه حیات و ماندگاری خوشه پس از تکمیل مراحل روند عادی سازی و توسعه خوشه فرش استان به وسیله خود افراد فعال در بخش های مختلف فرش انجام می شود و عامل توسعه خوشه فقط نقش ناظر و حامی دارد.

معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) ایلام نیز گفت: یکی از اولویت ها و اهداف اصلی کمیته امداد برای عضویت در خوشه فرش استان کمک به تولید و اشتغال مددجویان این نهاد حمایتی است زیرا سرمایه گذاری فراوان و ویژه ای در حوزه اشتغال مددجویان در زمینه فرش دستباف انجام داده است.

روح اله سلیمانی افزود: کمیته امداد به عنوان یکی از تولید کنندگان عمده فرش استان اکنون دارای سه هزار بافنده آموزش دیده با یک هزار و 500 دارقالی فعال است که همین گستردگی در حوزه فرش انگیزه ای برای عضویت این نهاد در توسعه خوشه فرش و گلیم نقش برجسته ایلام شد.

وی استفاده از طرح های آماده دیگر استان ها و مناطق صاحب فرش به ویژه قم و کاشان و بهره نبردن از طرح های بومی را از مشکل های اصلی صنعت فرش استان دانست.

معاون اشتغال کمیته امداد ایلام، شناسایی بازار فروش و صادرات فرش دستباف، ایجاد مراکز عرضه و تولید مواد نخستین و مدیریت بر روند فرش استان را از مهمترین برنامه های خوشه توسعه فرش استان برشمرد.

سلیمانی از مسوولان مرتبط با حوزه فرش ایلام خواست شرایط حضور ساده و آسان فرش دستباف استان را در بازارهای خارجی و حضور بازرگانان معتبر فرش در استان را فراهم کنند.

وی یادآوری کرد: پشم خام ایلام به عنوان یکی از مواد اصلی تولید فرش دستبافت و گلیم نقش برجسته از مرغوب ترین پشم های کشور است که این موضوع راه اندازی کارخانه های پشم ریسی در استان برای تامین نیاز بافندگان به مواد نخستین را ضروری می کند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام نیز گفت: همه فعالان فرش استان در یک جا متمرکز شده اند تا شاهد تحول در زمینه فرش ایلام در بخش های مختلف و تشکیل خوشه برای انسجام بخشی و استفاده از قابلیت های دستگاه های اجرایی متولی باشند.

رائد ناصری فر هدف نهایی از توسعه خوشه فرش و گلیم نقش برجسته استان را تولید انبوه، صادرات گسترده به بازار های بین المللی و کسب جایگاه مناسب و قدرتمند در صنعت فرش کشور دانست.

وی حضور فعالان توانمند صنعت فرش کشور از استان های صاحب نام در ایلام از سوی عامل توسعه خوشه فرش و گلیم نقش برجسته را فرصتی مناسب برای توسعه و شناخت فرش این استان مستعد به دیگر مناطق کشور و حتی جهان اعلام کرد.

معاون میراث فرهنگی ایلام بیان کرد: گلیم نقش برجسته یا گلیم فرش استان ایلام اکنون مرغوب ترین نوع گلیم فرش در کشور و جهان است که به صورت پراکنده به 15 کشور خارجی صادر می شود.

ناصری فر تاکید کرد: این محصول با نشان تجاری و اسم ایلام صادر نمی شود و یکی از برنامه های مهم و اصلی خوشه رسیدگی جدی و حل این معضل اساسی پس از گذشت سالیان متوالی است.

وی ایجاد برند فرش به نام ایلام را سرآغاز و تولدی دوباره برای فرش استان دانست و گفت: گلیم فرش به اسم ایلام ثبت معنوی شده و استان در این صنعت موفق به کسب نشان ملی و اصالت شده است.

معاون صنایع دستی ایلام اظهار کرد: با توجه به اینکه نبود طرح های اختصاصی و بومی ضربه های زیادی به صنعت فرش استان وارد کرده عامل خوشه، شناسایی و آموزش طراحان و جمع آوری طرح های گوناگون بومی را از اولویت های مهم و اصلی خود قرار داده است.

ناصری فر افزود: برنامه دیگر راه اندازی کارگاه های رنگرزی در استان و معرفی تولید کنندگان مواد نخستین به بافندگان ایلامی برای خرید مستقیم و ارزان قیمت و حذف واسطه هاست.

اکنون نزدیک به 20 هزار نفر با حدود هشت هزار دار قالی در استان ایلام در بخش تولید و بافت فرش و گلیم اشتغال دارند.

تمام فرش های تولیدی و گلیم های نقش برجسته استان به سبب مرغوبیت، بافت ریز، طرح و رنگ زیبا به بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا از جمله آلمان، ایتالیا و امریکا صادر می شود.

لچک ترنج، اسلیمی، هخامنشی، ماهی، گلدانی و شکارگاه از جمله طرح های فرش تولیدی استان ایلام به شمار می رود.

فرش و گلیم بافان و فعالان این حوزه با صادرات تولید خود به بازارهای داخلی و خارجی سالانه 150 میلیارد ریال درآمد وارد استان ایلام می کنند.

منبع: ایرنا

مدیر تارنما امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.