ﺳﻪشنبه, 16 خرداد,1402

فرش مصداق تلفیق اقتصاد و فرهنگ است

فرش مصداق تلفیق اقتصاد و فرهنگ است
سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: فرش دستباف کشور مصداق تلفیق دو ویژگی اقتصاد و فرهنگ است که شایسته توجه بیشتر می باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران و به نقل از ایرنا، ˈحمید کارگرˈ در نشست کمیته فرش مشهد که با حضور فعالان فرش خراسان رضوی برگزار شد، نامگذاری سال 93 با نام سال فرهنگ و اقتصاد را بستر مناسبی برای توجه بیشتر به فرش دانست و بر ضرورت توجه به فرش دستباف بویژه در حوزه فرهنگسازی تولید و مصرف در سال اقتصاد و فرهنگ تاکید کرد.

وی گفت: از آنجا که فرش پیشینه ای طولانی در خراسان دارد، حضور استانداری و برخی دستگاه های اجرایی در کمیته فرش استان خالی است.
وی با بیان اینکه صدا و سیما در معرفی توانمندیهای فرش استان و انگیزه بخشیدن به فعالان این حوزه نقشی مهمی دارد، افزود: صدا و سیما باید عضو کمیته فرش استان شود؛ همچنان که ادارات فرهنگ و ارشاد، میراث فرهنگی ، فنی و حرفه ای و دیگر نهادهای مرتبط باید به فرش ایرانی و هنرمندان این حوزه ادای دین کنند.
وی بیان کرد: اگر معتقدیم که فرش وجوه گوناگون فرهنگی، هنری، اشتغالزایی و ارز آوری دارد و خراسان دارای مزیت قابل توجهی در هنر- صنعت فرش می باشد باید نهادهای دولتی مانند استانداری و نهادهای محلی به یاری فرش بافان و دیگر فعالان حوزه فرش بشتابند.
سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: قابلیت و توان استان خراسان رضوی در تولید فرش های بزرگ پارچه با اندکی تبلیغ و بازاریابی مناسب می تواند به بهبود و رونق اقتصادی در منطقه خاورمیانه و توسعه اشتغال و ارز آوری بینجامد.
وی در ادامه این نشست به مطالب مطرح شده از سوی فعالان فرش استان گوش فرا داد و دیدگاه های خود و برنامه های مرکز ملی فرش را در این حوزه ها تبیین کرد.
صدور فرش های خراسان از گمرکات دیگر استانها ، لزوم برنامه ریزی برای خروج از رکود تورمی در حوزه فرش ، هدایت و ساماندهی نمایشگاههای داخلی فرش ، ارایه تسهیلات ارزان قیمت به هنر – صنعت فرش از جمله مباحث مورد بررسی در این نشست بود.
همچنین در این نشست در مورد کاهش نیروی انسانی توانمند در حوزه تولید ، تبلیغ برای معرفی فرش خراسان ، بیمه قالیبافان و مشکل کمبود اعتبار برای تداوم آن و نیز برگزاری نمایشگاه ویژه فرش خراسان در خارج از کشور بحث و تبادل نظر شد.
سرپرست مرکز ملی فرش ایران در سفر به مشهد از کارگاههای ویژه فرش های بزرگ پارچه در باغشن و یوسف آباد نیشابور و نیز کارگاه متمرکز در مشهد بازدید کرد.

منبع: ایرنا

مدیر تارنما امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.