دوشنبه, 04 مهر,1401

صادرات فرش رونق می گیرد

صادرات فرش رونق می گیرد
صادرات فرش دستباف ایران در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روند رو به رشدی داشته است.

صادرات فرش دستباف ایران در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روند رو به رشدی داشته است.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران با اعلام این خبر گفت: بر پایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سه ماهه ابتدایی امسال نزدیک به یک هزار تن فرش دستباف به ارزش بیش از 57 میلیون دلار از کشور صادر شده است که 23 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می دهد.

حمید کارگر با اشاره به افت صادرات فرش در سال گذشته افزود: متاسفانه در دو سال گذشته شاهد افول صادرات فرش دستباف بودیم به طوری که در پایان سال 92 با ثبت عدد 314 میلیون دلار صادرات فرش، کمترین میزان صادرات در سال های اخیر را تجربه کردیم اما آمار صادرات در سال جاری امید به رونق مجدد صادرات این هنر- صنعت را افزایش می دهد.

وی درباره علل کاهش صادرات فرش در سالهای قبل گفت: تحریم واردات فرش ایران به آمریکا، افزایش هزینه های صادرات پیامد تحریم عمومی ایران، وقوع ناآرامی های سیاسی در برخی کشورهای عربی، افزایش و گسترش کالاهای جانشین و مکمل و نیز عدم تطبیق تولیدات با نیازها و سلایق بازار از جمله عوامل افت صادرات فرش در سال های اخیر بوده است.

کارگر ادامه داد: البته برخی عوامل داخلی مانند کاهش تعداد نیروی کار به عللی همچون بهره مندی از یارانه مستقیم به قالیبافان به جای ارایه تسهیلات به تولیدکنندگان  و نیز تورم داخلی نیز بر این روند اثرگذار بوده اند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در سال های اخیر میزان وزنی صادرات ایران نیز افت شدیدی را تجربه کرد که در آمار ماه های اخیر شاهد توقف این روند پرشتاب و بهبود آمار صادراتی از منظر وزن نیز هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد ثبات و بهبود نسبی در شرایط سیاسی کشور نیز به افزایش صادرات فرش دستباف ایران کمک کند.


اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

عبدالله احراری
عبدالله احراری پنجشنبه, 26 تیر,1393 09:28
بنظرم این امار مشکل داره و یک جای کار می لنگه این افزایش صادرات اصلا" در میدان کار احساس نمیشه،بازار فرش بشدت راکده و شاید در سه دهه اخیر سابقه نداشته باشه اگر راه حلی برای این معضل اندیشیده نشه مشکلات زیادی برای فرش بوجود خواهد امد
سعيد رونقيان تبريزي
سعيد رونقيان تبريزي جمعه, 27 تیر,1393 16:18
با سلام
فرض كنيم يك هزارتن فرش صادر شده باشد :
يك هزارتن برابر است با يك ميليون كيلو
اگر بطور ميانگين هر متر مربع فرش را چهار كيلو در نظر بگيريم ، يك ميليون كيلو مي شود دويست و پنجاه هزار متر مربع فرش .
اگر ميانگين فوب گمرك براي هر متر مربع فرش را ١٠٠ دلار در نظر بگيريم ، مجموع صادرات بايد رقمي در حول و حوش ٢٥ ميليون دلار باشد ، كه البته اين رقم بيشتر به واقعيات ميداني نزديك است تا ٥٧ ميليون دلار ر!!!!!!
كاردان
كاردان دوشنبه, 30 تیر,1393 06:17
باسلام و احترام
در تصحیح نظر کاربر سایت بایدگفت که:
اشتباه محاسبات از اينجا ناشي مي شود که مانند 10 سال گذشته هرمتر مربع فرش 4 كيلو وزن نداشته بلكه هم اكنون فرشهاي با رجشمار بالا صادر ميشود و براساس بررسي هاي به عمل آمده هر متر مربع فرش صادراتي 2.5 كيلو وزن داشته است. بنابراين 828 تن يا 828000 كيلو گرم فرش معادل 331200 متر مربع فرش خواهد شد و ديگر اینکه با قيمتي كه براي هر متر مربع مورد محاسبه قرار گرفت يعني 100 دلار محاسبه نخواهد شد بلكه قيمت به 160تا 170 .دلار براي هر متر مربع افزايش خواهد يافت .
سعيد رونقيان تبريزي
سعيد رونقيان تبريزي دوشنبه, 30 تیر,1393 17:07
با سلام و تشكر

جناب كاردان ارجمند

بنده نيز بنوبه خود از استدلال حضرتعالي مستحضرم ، هر چند كه اين دليل ارتباط چنداني با دهه گذشته ندارد و همواره در عرصه فرش ايران ، فرش هاي ظريف و نفيس بوده و هست .
اما سئوال اينست : آيا همه فرش هاي صادر شده از اين نوعند ؟ كه حضرتعالي مبناي محاسبه تان قرار داده ايد ؟
اين فرش هاي صادراتي كه مورد اشاره اند ، كدامند؟
و تعجب آور اينكه در انتها نقض غرض نموده و قيمت اين فرشهاي ظريف را ١٦٠ ، ١٧٠ دلار فرموده ايد ، آيا قيمت فرشهاي ظريف ايران كه هر متر مربع آنها ٢/٥ كيلو وزن دارد و قاعدتا بايد بالاي ٦٠ رج و يا تمام ابريشم باشد ، ٥٠٠ هزار تومان است ت؟
کاردان
کاردان پنجشنبه, 02 مرداد,1393 09:18
با سلام واحترام مجدد
قيمت ارائه شده براي هر كيلو كالا در كشورهايي مانند روسيه 435 براي كويت 290 براي چين 180 قطر 97 ، ژاپن 61 و آلمان 54 دلار بعبارتي قيمت عنوان شده متوسط قيمت است و دقيقا فرمايش جنابعالي درست است نه حتما تمامي فرشهاي صادراتي ظريف نيستند طبق آمار فوق . اما در بسياري از موارد نيز با كم اظهاري صادركنندگان مواجه هستيم خصوصا پس از حذف جايزه صادراتي و كاهش قيمت پايه صادراتي.