ﺳﻪشنبه, 16 خرداد,1402

پیشینه استفاده از فرش در حرم رضوی به قبل از دوره صفویه بازمی‌گردد

پیشینه استفاده از فرش در حرم رضوی به قبل از دوره صفویه بازمی‌گردد
در این موزه ۱۰۲ تخته قالی و قالیچه نفیس از قرن دوره صفویان تاکنون و قدیمی‌ترین فرش‌های موجود از حرم مطهر رضوی در موزه فرش آستان قدس نگهداری می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، موزه فرش آستان قدس رضوی با داشتن سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه که به مخزن اختصاص داده شده است در زیربنایی به مساحت ۶۶۴۷ مترمربع یکی از بزرگ ترین موزه‌های تخصصی فرش جهان به شمار می‌آید.

این موزه شامل مجموعه غنی از قالی‌های نفیسی است که طی دوره‌های مختلف توسط ارادتمندان امام رضا(ع) اهداء و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم و بیوتات آن خریداری شده است.

در حال حاضر در این گنجینه کم‌نظیر ۱۰۲ تخته قالی و قالیچه که نفیس‌ترین شاهکارهای هنری به شمار می‌رود و قدمت شان از دوره صفویه تا دوره معاصر است و در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

حدود ۲۵ تا ۲۷ هزار متر مربع از رواق‌های حرم مطهر امام رضا (ع با فرش دستباف مفروش شده است در حال حاضر حدود ۳۰۰ تخته از فرش‌های به نمایش درآمده در موزه‌های دنیا بافت ایران است و در صورت اختصاص بخشی در گنجینۀ فرش و منسوجات آستان قدس رضوی تعدادی از دست‌بافته های نفیس آستان قدس رضوی برای نمایش در اختیار این موزه قرار داده می‌شود.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.