طراحی سایت
دوشنبه 13 مرداد 1399
EN

اخبار

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین مرکز ملی فرش ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین مرکز ملی فرش ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
تفاهم نامه همکاری بین مرکز ملی فرش ایران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با موضوع " اشتراک منابع اطلاعاتی در چارچوب اهداف و وظایف طرفین و بهره‌گيري متقابل از ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي پژوهشي، مطالعاتي و فرهنگی تخصصی طرفین " منعقد شد...

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران،در  این تفاهم نامه دو طرف متعهد شدند با استفاده بهینه از ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي پژوهشي، مطالعاتي و فرهنگی تخصصی طرفین، فرصت های مناسب برای اعتلای هنر- صنعت فرش دستباف را فراهم کنند.

محور های همکاری:

- استفاده از توانایی‌های علمی– پژوهشی طرفين به منظور برگزاري و اجراي دوره‌ها و طرح‌های تحقیقاتی مشترک و ایجاد فرصت مطالعاتی با توجه به امکانات موجود.

- همکاری طرفین در برگزاری نمایشگاه، همایش‌ها، نشست‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی نسبت به مجامع، همایش‌ها، جلسات نقد و سمینارهای تخصصی مورد نظر.

- قرار گرفتن پیوند نشانی وب‌گاه «سازمان» در وب‌گاه «مرکز» و بالعکس.

- همکاری طرفین در معرفی آثار جهت ثبت در حافظه جهانی.

- همکاری طرفین در گردآوری نقشه‌های فرش.

- دیجیتال سازی نقشه‌های فرش در اختیار سازمان توسط مرکز با حضور ناظر و نماینده‌ی سازمان.

- دریافت یک نسخه‌ی دیجیتال از نقشه‌های فرش در اختیار سازمان پس از دیجیتال شدن توسط مرکز و عودت اصل و یک نسخه دیجیتال به سازمان.

- تأمین، دسترسی و بهره‌برداری «سازمان» از پایگا‌ه‌های اطلاعاتی که «مرکز» در آن عضو است و بالعکس.

- همکاری در مبادله و اهدای اصل یا نسخه دیجیتال مواد کتابخانهای به منظور غنی‌سازی منابع طرفین.

در ابتدای این نشست رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار کرد: قرش دستباف سرمایه ملی کشور است و  از آن جایی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی موظف است آن چه به عنوان هویت تاریخی ملت ایران، محسوب می‌شود را آرشیو و محافظت کند این تفاهم نامه را امضا کرده‌ایم تا بتوانیم در حفظ و معرفی فرش گامی برداشته باشیم و طلیعه ای باشد تا سایر دستگاه ها و نهادها در معرفی و ایجاد زمینه برای تبادل محتویاتی که در اختیار دارند اقدام کنند.

وی ادامه داد: نقشه های فرش ایرانی در نوبت ثبت کمیته حافظه جهانی قرار دارند از مدتی قبل برای ثبت این اثر ارزشمند در کمیته حافظه جهانی اقدام شده بود، اما این پرونده باید به صورت مشترک با کشورهایی مانند ترکیه و افغانستان به صورت مشترک در این کمیته به ثبت برسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه گفت: فرش دستباف میراث کهن ایران زمین است و تاریخ بسیار طولانی دارد متاسفانه بسیاری از نقشه های فرش ما در حال از بین رفتن هستند و ما باید آن را برای آیندگان حفظ کنیم ما علاوه بر ثبت آثار، وظیفه ی  آموزش جوانان و آشنایی آنان با کارهای پژوهشی، تحقیقاتی را بر عهده داریم.

وی افزود: فرش دستباف نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است ما تلاش خواهیم جایگاه قبلی این هنر- صنعت را به آن برگردانیم تا مالکیت فکری و معنوی نقشه های فرش در جهان به نام ایران ثبت شود.

 

 

 

 

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.