طراحی سایت
دوشنبه 10 آذر 1399
EN

اخبار

فرماندار سمیرم گفت/ تولیدات و هنر دستان مردان و زنان عشایر این خطه ییلاقی در کشور زبانزد، کم نظیر و نمونه است.

فرماندار سمیرم گفت/ تولیدات و هنر دستان مردان و زنان عشایر این خطه ییلاقی در کشور زبانزد، کم نظیر و نمونه است.
عشایر بزرگ ایل قشقایی 600 هزار دار سبک دارند و از 450 هزار هکتار از مراتع سرسبز شهرستان سمیرم به مدت 5 ماه استفاده و آن گاه کوچ می کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرماندار سمیرم گفت کوچ عشایر به خودی خود و به تنهایی پدیده‌ای جذاب و تماشایی است که علاوه بر نگاه سرزمینی و توسعه‌ای، از زاویه گردشگری و توریسم نیز باید به آن نگریست.

به گفته عسگریان، شناساندن نوع زندگی به شکل کوچ و طی مسیر از سردسیر به گرمسیر و بالعکس آن هم به روش سنتی، به همراه تحمل سختی‌ها در کنار زیبایی‌ها و بهره بردن از طبیعت را باید حتی در بین درس‌های دانش‌آموزان جای داد و برای معرفی زوایای این نوع زندگی عشایر بیشتر تلاش کرد.

فرماندار سمیرم با بیان اینکه عشایر این خطه با حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار راس دام، چهار هزار و ۵۵۰ تُن گوشت و ۲ هزار و ۶۴۵ کیلوگرم شیر استان اصفهان را تولید می‌کنند، ادامه داد: مجموع تولیدات صنایع دستی جامعه عشایری، ۲۰ هزار مترمربع انواع گلیم، جاجیم، فرش و تولید ۱۳۸ هزار کیلوگرم پشم مرغوب در یک دوره کوچ است.

گفتنی ست: در سطح مناطق روستایی و عشایری این منطقه بافت فرش رایج بود و هنوز هم به همان سبک رواج دارد، تا حدی که حتی مواد اولیه فرش را خود عشایر تهیه می‌کردند یعنی پشم گوسفندان خود را می‌چیدند و به روش سنتی می‌ریسته و رنگ رزی سنتی و طبیعی(گیاهی) می‌کردند و همه مراحل ریسندگی، چله‌کشی، پایین کشی و بافت توسط خودشان صورت می‌گرفت، اضافه کرد: برای بافتن حتی نیازی به نقشه فرش و استاد کار نداشته و به صورت ذهنی بافی در بافته‌های خود نقش ایجاد می‌کردند و به همین دلیل قالی‌های روستایی و عشایری به قالی تمام پشم شهرت دارد، بدین معنا که تار و پود و پرز آن از پشم دست‌ریس تهیه می‌شد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.