دوشنبه, 13 آذر,1402

رییس مرکز ملی فرش ایران خبرداد:معافیت تولیدکنندگان فرش دستباف از پرداخت مالیات

رییس مرکز ملی فرش ایران خبرداد:معافیت تولیدکنندگان فرش دستباف از پرداخت مالیات

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع اعلام کرد با پیگیری های به عمل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش ایران و تشکل های فعال فرش دستباف در جلسه کمیسیون اقتصادی هیات دولت، معافیت ماده 142 قانون مالیات‌های مستقیم کارگاه های فرش دستباف به قوت خود باقی ماند.

در سال 1398 پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون  مالیات های مستقیم با هدف کاهش اتکا به درآمدهای نفتی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین و به کمیسیون اقتصادی هیات دولت ارسال شد. در بخشی از این لایحه اصلاح ماده 141 و حذف ماده 142 قانون یادشده پیشنهاد شده که به صورت مستقیم به تولید و صادرات فرش دستباف مرتبط می باشد.

بر اساس ماده 141 صددرصد(100% )درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست‌درصد(20%) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

 هم چنین براساس ماده 142 قانون مالیات های مستقیم درآمد کارگاه های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت های تعاونی و اتحادیه های تولیدی مربوطه از پرداخت مالیات معاف است.

رافع افزود: هنر- صنعت فرش دستباف ایران مصداق بارز اقتصاد مقاومتی و حائز ویژگی­های غیر قابل انکار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بوده و از ویژگی­های منحصر به فرد فرش دستباف ایران، ضمانت بقاء اشتغــال روستاییان و اقشـار آسیب­پذیر، تثبیت یا افزایش سرانه اشتغال ارزان وابسته به بخش خصوصی در یک زنجیره اشتغال دو میلیون نفری را می توان برشمرد. از این رو وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نیل به اهداف و منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید و توجه ویژه به رفع برخی از مشکلات فعالان هنر- صنعت فرش دستباف اقدامات عملی خود را برای حذف پیشنهادهای اصلاحی بر قانون مالیات‌های مستقیم مواد 141 و 142 با مشارکت تشکل های تولیدی و صادراتی فرش دستباف را اجرایی نمود.

او تصریح کرد: باتوجه به تاثیرات منفی اصلاح پیشنهادی مربوط به ماده 142، که نتیجه آن کاهش اشتغال در حوزه فرش دستباف و از دست رفتن اشتغال ارزان وابسته به بخش خصوصی در روستاها و مهاجرت روستائیان به شهرها و تبعات آن از قبیل درخواست ایجاد فرصت شغلی گران قیمت که دولت مسئول ایجاد آن است، مرکز ملی فرش تلاش مجدانه و همه جانبه ای را برای حذف این دو مورد از لایحه پیشنهادی یاد شده را انجام داد و سرانجام در جلسه روز گذشته کمیسیون اقتصادی هیات دولت، پیشنهاد حذف بند اصلاح ماده 142 به تصویب رسید و براین اساس معافیت های مالیاتی ماده 142 کماکان به قوت خود باقی است. 

رافع در پایان از هیات دولت درخواست کرد با تصویب این لایحه از هنر_صنعت  فرش دستباف ایران حمایت لازم را به عمل آورند.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.