چهارشنبه, 12 مهر,1402

اقتصادی که بر پایه هنر بومی شکل می‌گیرد

اقتصادی که بر پایه هنر بومی شکل می‌گیرد
تدوین سند فرش دستباف کرمان یکی از سیاست‌های 17 گانه استاندار کرمان برای تقویت اقتصاد استان است

تدوین سند فرش دستباف کرمان یکی از سیاست‌های 17 گانه استاندار کرمان برای تقویت اقتصاد استان است این درحالی است که در سال‌های گذشته به دلیل عدم حمایت و فراموش شدن قالیبافان این صنعت در روستاها و مناطق فرش خیز دچار رکود قابل توجه شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، قالی کرمانی یا به اصلاح محلی "قالی کرمونی" یکی از کهن ترین صنایع دستی ایران به شمار می‌آید که از کیفیت و زیبایی منحصر به فردی برخوردار است.

این قالی این روزها یک پای حراج‌های مهم اروپا و آمریکا محسوب می شود و از گرانبهاترین آثار هنری مردمان کویر محسوب می شود. این هنر پس از طی کردن یک دوره رکود به نظر می رسد یکی از پایه های توسعه ای استان کرمان از دیدگاه استاندار کرمان است.

رزم‌حسینی که این روزها در راستای احیای اقتصادی کرمان گام برمی دارد تخصص خاصی در شناسایی مزیت‌های اقتصادی استان دارد و به همین دلیل یکی از سیاست‌های اقتصادی وی توسعه صنعت فرش است.

دکتر علی زیبنده، کارشناس فرش و استاد دانشگاه می‌گوید: فرش استان کرمان از جمله زیباترین فرشهای جهان می باشد و در گذشته فرش ایران را به نام فرش کرمان می‌شناختند و اعتقاد داشتند که هر چه از این فرش استفاده شود مقاوم تر و زیباتر می شود که البته این مسئله دلیل علمی نیز دارد.

وی گفت: فرش پس از نفت پر سودترین تجارت ایران طی سال‌های گذشته محسوب می شد و به همین دلیل به شدت مورد توجه قرار گرفت اما برنامه‌ریزی دقیقی برای توسعه صنعت فرش وجود نداشت از سوی دیگر بعد هنری فرش کمتر مورد توجه قرار گرفت و به فرش به عنوان یک صنعت پر سود توجه شد بطوری که پس از مدتی ظرافتهای فرش دستباف از بین رفت و تولید هدف اصلی شد و به همین دلیل کیفیت فرش در کشور کاهش یافت.

بازارهای بین المللی از دست صنعت بومی خارج شد

زیبنده ادامه داد: از سوی دیگر استفاده از مواد اولیه مرغوب مورد بی توجهی قرار گرفت و بافنده ها نیز که کمتر از این صنعت بهره می بردند رفته رفته از صنعت فرش فاصله گرفتند، این مسئله را به خوبی می توان در استان کرمان مشاهده کرد زمانی روستائیان و حتی شهرنشینان کرمانی پس از فراغت از کار روزانه شبها دور دارهای قالی جمع می شدند اما به مرور و پس از اینکه بازار فرش دچار رکود شد بافت فرش نیز در روستاهای کم رنگ و رفته رفته مختص کارگاه‌های محدود قالی شد و در شهرها نیز دیگر خبری از بافت قالی نیست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در این شرایط رونق فرش‌های ماشینی و همچنین استفاده آنها از طرحهای فرش دست باف موجب رکود بیشتر فرش دست باف شد از سوی دیگر در بازارهای خارجی نیز مشکل دو چندان شد و کشورهای چین، پاکستان، بنگلادش و حتی نپال و افغانستان فرش‌های ایرانی را با استفاده از طرحهای فرش ایران می‌بافتند و به بازارهای تجاری با نام فرش ایران صادر می کردند که به جایگاه و کیفیت فرش ایران ضربه چشمگیر زد.

وی ادامه داد: در چنین شرایط حمایت از فرش بافان در کشور بسیار کمرنگ بود و دچار فراز و نشیبهای زیادی شد.

وی گفت: باید قدر این فرصت تجاری را بدانیم و با ایجاد برند معتبر و حضور در بازارهای بین المللی بازار های جهانی را به دست آوریم.

زیبنده خاطرنشان کرد: ما فرشهایمان زیر پا می اندازیم و به آنها بی توجه هستیم اما اگر این فرشها دیوارهای تالارهای کشورهای غربی را تزئین می کند و میلیونها دلار برای این صنعت پرداخت می کنند.

فرش بافی روستاها را از خالی شدن نجات می‌دهد

وی همچنین به خشکسالی و ضربه به کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: بسیاری از روستاهای استان کرمان به دلیل خشکسالی در حال تخلیه شدن هستند و مردم توان تولید در زمینه کشاورزی را ندارند.

وی تصریح کرد: در این شرایط باید بار دیگر صنعت تولید فرش در روستاها احیا شود و به این ترتیب بنیان اقتصادی منحصر به فرد و بدون وابستگی به غرب را در داخل کشور پایه گذاری می کنیم که پایگاه مردمی دارد و اقتصاد خانوارهای روستایی را هم تقویت می کند.

احیای سند توسعه فرش کرمان

ناصر عباس پور، رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در خصوص صنعت فرش کرمان گفت: با توجه به سیاستهایی که انجام شده و دور نمایی که برای فرش کرمان داریم به نظر می رسد به زودی شاهد رونق مجدد قالی کرمان خواهیم بود.

وی افزود: بازاریابی، آموزش کارگران فرش بافت، بیمه فرش بافان و حمایت از آنها دوران جدیدی را مقابل این صنعت قرار داده است.

عباس پور گفت: این سیاستها با جدیت ادامه خواهد یافت و مدیریت استان بر توسعه صنعت فرش تاکید دارند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: 200 دوره آموزشی برای بیش از 8 هزار نفر برگزار شده است.

وی از تدوین سند توسعه صنعت فرش استان کرمان خبر داد و گفت: این سند طی دو تا سه ماه آینده نهایی خواهد شد و حمایت از این صنعت به صورت اصولی و عملی انجام می شود.

وی ادامه داد: با هماهنگی با رئیس ستاد عتبات عالیات قرار شد که بافندگان فرش کرمان فرش مورد نیاز برای مفروش کردن 150 هزار متر مربع فرش را تولید کنند که این امر موجب رونق جدی فرش دستباف در استان کرمان خواهد شد.

کار بر روی سند توسعه فرش ادامه دارد

عطالله شفیعی‌پور رئیس اتحادیه بافندگان فرش استان کرمان نیز با استقبال از اهتمام استاندار کرمان در راستای توسعه و حمایت از فرش دستباف استان کرمان به خبرنگار مهر اظهارداشت: فرش یکی از پایه های اقتصادی استان کرمان است که در فرهنگ و تاریخ کرمان ریشه دارد و باید بار دیگر احیا شود و با توجه به نگاه باز استاندار در این زمینه بهترین فرصت برای حمایت از تولید کنندگان و بافندگان فرش کرمان فراهم شده است.

شفیعی پور گفت: وی استفاده از مواد اولیه مرغوب، حمایت از طرحهای غنی فرش کرمان و حمایت از بافندگان را از مهمترین راهکارهای برای تقویت این سنعت دانست و گفت: باید بار دیگر صنعت فرش را در بازارهای خارجی احیا کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مثبت تدوین سند توسعه فرش است و در این راستا یک تیم تشکیل شده و کار بر روی تدوین این سند را انجام می‌دهد.

وی در خصوص بافتن رقم بالای فرش برای عتبات عالیات گفت: این امر بازار خوبی برای فرش کرمان است به شرطی از طرح‌های اصیل استفاده شود اما اگر از طرحهای ساده استفاده شود فرش بافان به سمت تولید فرش ساده سوق پیدا می‌کنند و به این ترتیب فرش در عرصه جهانی اعتبار خود را از دست می دهد.

شفیعی‌پور گفت: این طرح باید در مناطق محروم انجام شود و به این نکته توجه داشت نباید اجرای این طرح به صنعت قالی کرمان ضربه بزند و تولید فرش با کیفیت به خصوص در بخش خصوصی را کاهش دهد.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.