یکشنبه, 13 اسفند,1402

استاندار کرمانشاه : جایگاه متولی فرش دستباف باید ارتقا یابد و تبدیل به سازمان شود/ساختار صنعت فرش نيازمند توجه بيشتر است

استاندار کرمانشاه : جایگاه متولی فرش دستباف باید ارتقا یابد و تبدیل به سازمان شود/ساختار صنعت فرش نيازمند توجه بيشتر است
جلسه شورای کمیته فرش صبح امروز در محل استانداری کرمانشاه به ریاست مهندس بازوند استاندار کرمانشاه و با حضور رئیس سازمان صمت استان و رئیس مرکز ملی فرش ایران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، هوشنگ بازوند" در جلسه كارگروه فرش استان كه با حضور دكتر رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران در محل سالن شهداي دولت استانداري برگزار شد، اظهار داشت: ضرورت دارد كه ساختار مركز ملي فرش ايران تقويت شود زيرا اين موضوع منجر به توسعه بيشتر صنعت فرش كه اشتغال زايي و رونق اقتصادي را به دنبال دارد، خواهد شد.

وي بيان داشت: مي توان با استفاده از ظرفيت زنجيره فرش دستباف از "پشم تا فرش" بطور متوسط در هر استان 3 هزار شغل يعني 100 هزار شغل در كشور ايجاد كرد اما متاسفانه اين صنعت با چالش هايي همراه است كه قابل حل هستند.

بازوند ادامه داد: بايد توسعه صنعت فرش و استفاده از زنجيره فرش دستباف به عنوان يك اولويت قرار بگيرد و هر موضوعي كه براي رونق بخش هاي مختلف و اشتغالزايي در دولت هاي يازدهم و دوازدهم مطرح شده، مورد حمايت قرار گرفته لذا اين صنعت هم بايد از سوي متوليان هر چه بيشتر به عنوان اولويت مهم مطرح شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در نخستین جلسه کارگروه فرش استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره فرش استان کرمانشاه تا پایان امسال، گفت: کرمانشاه می‌تواند برند فرش غرب کشور باشد.

فرحنار رافع با ابراز رضایت از وضعیت زنجیره فرش در استان کرمانشاه، اظهار کرد: کرمانشاه کارهای بزرگی را در خصوص زنجیره فرش رقم زده است و این امر حاصل تلاش رئیس سازمان، معاون بازرگانی و سایر دست اندرکاران استان است.

وی از حمایت همه جانبه مرکز ملی فرش ایران برای تکمیل زنجیره فرش کرمانشاه خبر داد و افزود: باید با تلاش و پیگیری تا پایان سال شاهد تکمیل این زنجیره باشیم و برای تحقق این امر نیازمند حمایت بیشتر استاندار و معاون هماهنگی امور اقتصادی ایشان هستیم و در این جا تشکر ویژه برای اهتمام و نگاه ویژه  این دو بزرگوار به مقوله فرش دستباف کرمانشاه داریم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به پتانسیل‌هایی که کرمانشاه در زمینه فرش دستباف از مراحل اولیه از جمله کیفیت مرغوب پشم تولیدی تا مراحل نهایی دارد، ادامه داد: تکمیل زنجیره فرش کرمانشاه می‌تواند تامین کننده کل کشور باشد.

وی هم چنین بر لزوم راه‌اندازی نهضت آموزش و تولید بیشتر فرش دستباف در استان کرمانشاه تاکید کرد و با اشاره به سرانه پایین راه‌اندازی یک شغل در صنعت فرش که 15 تا 20 میلیون تومان و بسیار پایین‌تر از سایر مشاغل است، افزود: این نهضت می‌تواند مشکل بیکاری کرمانشاه را حل کند.

رافع یکی دیگر از مواردی که تا کنون کمتر بر آن تمرکز شده بود و اکنون اقدامات جدی برای آن صورت گرفته را احیا برند فرش ایران خصوصا در بازارهای جهانی دانست و عنوان کرد: به دنبال ایجاد برندهای متعدد فرش در کشور نیستیم، اما برای دو تا سه برند برنامه داریم که کرمانشاه می‌تواند برند فرش غرب کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که درباره فرش کرمانشاه باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به طرح و نقشه اصلی فرش کرمانشاه است و نباید شاهد آن باشیم در استانی با این تعداد بافنده، طرح فرش تبریز، قم و دیگر شهرهای کشور بافته شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بر لزوم احیا نقش و نگارهای فرش کرمانشاه تاکید کرد و ادامه داد: البته باید طرح‌های جدیدی نیز با توجه به سلیقه بازار در نظر گرفته شود.

وی تجمیع قالی بافان در قالب کارگاه‌های متمرکز و مجتمع‌های بزرگ قالی بافی را نیز در کرمانشاه ضروری اعلام کرد و یادآور شد: از مسئولین استان تقاضا داریم سوله‌های خالی و متروکه را برای این منظور اختصاص دهند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران هم چنین برای راه‌اندازی موزه فرش کرمانشاه در خانه "زرشکیان" در آینده نزدیک قول مساعد داد.

رافع در ادامه از مشکلات فرش دستباف کشور و ساختار نامتعادل آن یاد کرد  و ادامه داد: برای حل این مشکلات برنامه‌های متعددی داریم که یکی از مهمترین آنها برندسازی خصوصا برای بازارهای جهانی است.

وی عمده صادرات فرش ایران را به کشورهای اروپایی و آمریکایی دانست و ادامه داد: شرایط تحریم اینگونه نخواهد ماند و باید از هم اکنون متناسب با این بازارها سلیقه‌یابی کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از برنامه‌های این مرکز برای بیمه قالیبافان هم یاد کرد و با اشاره به ظرفیت 460 هزار نفری که برای بیمه قالیبافان در کل کشور در نظر گرفته شده، یادآور شد: تا کنون برای 340 هزار نفر این کار را انجام دادیم. همچنین بسته‌های بیمه‌ای خوبی با همکاری بیمه ایران در زمینه بیمه درمان و بیمه تکمیلی در نظر گرفته شده است.

رافع همچنین از در نظر گرفتن یک وام قرض الحسنه برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز قالیبافان کشور هم خبر داد.

در ادامه از روجا احمدی به عنوان بهترین رئیس اداره فرش کشور، تعامل و همكاری سازنده و خدمات مستمر ایشان تجلیل شد

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.