طراحی سایت
شنبه 29 خرداد 1400
EN

اخبار

رئیس مرکز ملی فرش ایران از قالی تاریخی حسینیه بیجار بازدید کرد

رئیس مرکز ملی فرش ایران از قالی تاریخی حسینیه بیجار بازدید کرد
قالی نفیس و تاریخی حسینیه ی بیجار یكی از چهار تخته قالی حسینیه بیجار، موسوم به چهار گوهر بیجار است كه در سال 1309 ه.ق از سوی علیرضا خان امیرتومان برای استفاده در حسینیه بیجار تولید و وقف مجالس عزاداری خامس آل عبا شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع در ادامه سفر به استان کردستان از نزدیک فرش تاریخی حسینیه ی بیجار را مشاهده کرد.
قالی نفیس و تاریخی بیجار یكی از چهار تخته قالی حسینیه بیجار، موسوم به چهار گوهر بیجار و متشكل از دو تخته كناره، یك میان قالی و یك سرانداز (كله گی) در ابعاد 110 متر مربع است كه در سال 1309 ه.ق از سوی علیرضا خان امیرتومان برای استفاده در حسینیه بیجار تولید و وقف مجالس عزاداری خامس آل عبا شد. وی افزود: ایجاد نقشه امتداد كناره ها در دونقطه از سرانداز، به گونه ای كه پس از چینش قالب ها فرم یكپارچگی آن حفظ شده و امتداد متن كناره ها با سرانداز بدون انقطاع ادامه می یابد را از ویژگی های انحصاری این مجموعه فرش عنوان كرد.
قالی بیجار یكی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است و زیبایی و دوام آن شهرت جهانی دارد. وجود تعداد زیادی از قالی های قدیمی بافت بیجار كه هم‌اینك در موزه‌های بزرگ فرش در داخل و خارج كشور نگهداری می‌گردند گواهی بر این مدعاست.
 ویژگی شاخص فرش بیجار، ساختار متراكم این قالی هاست. بافت آنها به گونه‌ای ست كه نمی توان آن‌ها را تا كرد و از این رو فرش آهنین نیز نامیده می شود.
 نقش فرش‌های این منطقه بیشتر شامل طرح‌های منظم است و به نسبت نوع روستایی آن، دارای خطوط ملایم‌تر و نقش مایه‌هایی طبیعی‌تری است. در این طرح‌ها، نقوش كلاسیك ایرانی بزرگ شده و در كنار نقش‌هایی تحت تأثیر مدل‌های روستایی و قبیله‌ای است، دیده می‌شوند. این قالیچه‌ها كه از جذابیت و گیرایی خاص برخوردارند، بافتی ظریف دارند و اصالت و سادگی در طرح و رنگ آنها مشهود است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.