ﺳﻪشنبه, 08 فروردین,1402

خالق فرش‌های «طرح اعلاباف» دیده از جهان فروبست

خالق فرش‌های «طرح اعلاباف» دیده از جهان فروبست
حاج مهدی اعلاباف، خالق فرشهای طرح اعلا باف، روز گذشته مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۴ در گذشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، هنرمند چیره دست عرصه فرش دستباف، حاج مهدی اعلاباف چهارم تیرماه ۱۳۱۷ در محله اعلاباف کوچه باغ شهر کهن تبریز در خانواده ای با اصالت چشم به جهان گشود و پس از ۸۳ سال عمر و‌ خلق آثار هنری منحصر بفرد به دیار باقی شتافت.

در بیشتر آثار تولیدی خاندان اعلاباف، توجه به زیبایی و رنگ شناسی همرا با بکارگیری نقوش مشهود است.

برخی طرح ها برگرفته از نقوش کاشی کاری های عدلیه و مساجد است و در برخی دیگر برداشتی آزاد و خیالی از طبیعت با چرخش ها و پیچ های سروی که با تزئینات گل و گلبرگ ها تکمیل شده است.

سابقه تاریخی بافت طرح های شکارگاه در تبریز به دوران صفویه بر می گردد و تغيرات هوشمندانه با چیدمان مناسب نقوش متناسب با رج شمار قالی ها به چشم می خورد.

یکی دیگر از طرحهای ابداعی خاندان اعلاء باف طرح بدیعی به نام گلستانی است که در آن، منازل زیبایی از طبیعت یا حیوانات در طرح مجزا از هم در قالبهای مربع یا مستطیل شکل در طول متن قالی تقسیم شده اندو در حاشیه آن نیز نقش گل های چهار پر با گل های شاه عباسی تلفیق و در میان قابهای تیره و روشن بافته شده است؛ هم چنین برخی از طرحهای شکارگاه استاد مهدی اعلاباف دربرگرفته است از مینیاتورهای قدیمی با تغییراتی در تناسب و ترکیب ها به صورت واگیره نیز قابل گسترش و بافت است.

از هزاران طرح بافته شده توسط اعلاء باف، می توان به افسانه زندگی، درخت طوبی، قالیچه زندگی محبت آمیز، گلستان، شکارگاه، قاب قابی، چهار فصل، قضاوت سليمان، افشان، محرمات، موج دریا، سرتاسری، ترمه ولچک و ترنج ها اشاره کرد.

توجه به مواد اولیه و تنوع رنگ ها در قالی ها از ویژگی های عمده قالی اعلاء باف است.

شادروان حاج مهدی اعلاباف صبح امروز در خانه ابدی اش در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز آرام گرفت.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.