جمعه, 08 بهمن,1400

رئیس مرکز ملی فرش ایران به دیدار دو هنرمند پیشکسوت در استان قم رفت

رئیس مرکز ملی فرش ایران به دیدار دو هنرمند پیشکسوت در استان قم رفت
رئیس مرکز ملی فرش ایران از چند کارگاه قالی بافی در قم بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع شنبه 11 دی ماه با دو هنرمند و فعال پیشکسوت فرش دستباف قم دیدار کردند
استاد هادی پورجهان متولد 1354 قم، لیسانس زبان و  کارشناسی ارشد مدیریت و اقتصاد فرش دارند. قالی بافی را از هشت، نه سالگی نزد مادر آموختتند و از حدود پانزده سالگی با مرمت فرش آشنا شده و در حال حاضر این استاد دانشگاه و مرمت کار برگزیده، شاگردان زیادی تربیت کرده اند، تاسیس انجمن مرمت کاران، مرمت و تولید فرش های نفیس. آموزش تولید مرمتشستشوکنترل کیفیتپرداخت برجسته، تولید فرش های ابریشمی و پشمی نفیس و مدرن با برند فرش پارسه قم، و... از  جمله فعالیت های ایشان است.
فرح ناز رافع با ابراز خوشحالی از این دیدار اعلام کرد از ظرفیت هنرمندان پیشکسوت و توانمندی هنری آن‌ها استفاده و تلاش خواهیم کرد این ظرفیت ها را در قالب ایونت ها و حضور در نمایشگاه ها به معرض نمایش قرار دهیم.
بازدید و گفت‌و گو ی با قالی باف
محمد شکاری دهج، کارآفرین برتر در حوزه فرش دستباف کشور و دارنده تندیس چهره ماندگار مدیریت کشور که تندیس نخل طلایی نام و نشان ماندگار ایران و تندیس نشان لیاقت مدیریت از کشور آلمان را نیز دریافت کرده است، در گفت‌وگو با رئیس مرکز ملی فرش ایران در رابطه با ایده‌ی خود گفت: «قمات» در واقع قالی‌های منحصر به ‌فردی است که طراحی جدید آنها برگرفته از طرح‌های قالی‌های دستباف قم، اصفهان و تبریز است و وجه تسمیه این نام گذاری نیز برگرفته از این شهرهاست.
وی در این بازدید اضافه کرد: در حال حاضر در استان قم برای ۶۰ بافنده دار قالی برپا کرده‌ایم و درصدد توسعه کارآفرینی در این استان و استفاده از ظرفیت هنری بی‌نظیر هنرمندان قمی هستیم. «قمات» تلفیقی از طرح قالی‌های قم، اصفهان و تبریز است و خوشبختانه فعالیت جدی در قم برای احیای آن آغاز شده است. تلاش ما این است که قالی قمات از این پس نه تنها با برند یزد بلکه با برند قم نیز به خوبی نزد مردم معرفی شود.
وی با اشاره به این که بخش قابل توجهی از تولیدات قمات به خارج از کشور صادر می‌شود، اظهار کرد: علاوه بر صادرات، طرح‌هایی مانند تعویض فرش‌های دستباف کهنه و قدیمی با فرش‌های نو را نیز اجرایی کرده‌ایم .
این کارآفرین نمونه ابراز امیدواری کرد که با بسط فعالیت‌های این شرکت‌ تعاونی در قم، قمات را به برند قالی یزد و قم تبدیل کند.
وی با ایجاد یک شرکت تعاونی و با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردم برای بیش از ۹۰۰ بافنده در سراسر استان یزد دار قالی برپا کرده است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.