ﺳﻪشنبه, 11 بهمن,1401

بازدید مسئولین از کارگاه های قالیبافی دهاقان

بازدید مسئولین از کارگاه های قالیبافی دهاقان
نماینده شهرستان های شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز ملی فرش ایران به منظور بررسی مشکلات قالیبافان شهرضا از کارگاه های قالی بافی علی آباد چمبزه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، صبح امروز سمیه محمودی نماینده مردم شریف شهرستان های شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی به همراه فرح ناز رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران، و جمعی از مدیران استان از کارگاه های قالی بافی شهرضا و دهاقان بازدید به عمل آوردند.
در این بازدید که به منظور بررسی مشکلات قالیبافان انجام شد، مسئله بیمه تأمین اجتماعی و عدم وجود مراکز تامین و توزیع مواد اولیه از مشکلات فرش بافان به عنوان مشکل بافندگان این حوزه محور بحث و گفت و گو قرار گرفت.
محمودی نماینده مردم شریف شهرستان های شهرضا و دهاقان با تأکید بر حفظ اشتغال موجود و همچنین حمایت از قالیبافان شهرستان گفت: تولیدکنندگان ما مشکل بازاریابی و فروش و تهیه مواد اولیه دارند هم چنین باید امکانات لازم برای تسهیلات و شرکت در نمایشگاه ها برایشان فراهم شود.
فرح ناز رافع در این بازدید با اشاره اهمیت فرش دستباف در ایجاد اشتغال پایدار اظهار کرد:
 از نمایندگان محترم انتظار داریم مسئله بیمه قالی بافان را به صورت جدی در مجلس شورای اسلامی پیگیری نمائید.
گفتنی ست: فرش یلمه علی آباد و جمبزه دهاقان با قدمت 80 سال، منحصر به فرد است و مواد اولیه و مصالح به کار رفته در این فرش های طبیعی و از پشم گوسفندی تهیه می شود و این فرش با رنگ های گیاهی پوست گردو ، پیاز ، انار ، نیل و روناس رنگ آمیزی می شود. چله به کار رفته در این فرش هم از پشم گوسفندی است. 
 یکی از ویژگی های فرش اصیل یلمه علی آبادی این است که بااستفاده بیشتر براق تر و با کیفیت تر می شود. موقعیت جغرافیایی بافت قالی یلمه علی آباد در سال 1396 به شماره GI76 به ثبت ملی جغرافیایی رسیده است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.