چهارشنبه, 12 مهر,1402

افزایش هشت درصدی تولید فرش دستباف

افزایش هشت درصدی تولید فرش دستباف
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، خبرگزاری صدا و سیما ، رادیو اقتصاد در برنامه روزی نو با خانم رافع ، رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره اوضاع فرش دستباف گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، خبرگزاری صدا و سیما ،  رادیو اقتصاد در برنامه  روزی نو  با خانم رافع ، رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره اوضاع فرش دستباف گفتگو کرد.

مقدمه مجری: مسائل فرش دستباف در ایران سال هاست که یک قدری به هم پیچیده شده است و گره خورده است و آنهم برمی گردد به دلایلی که بار‌ها در برنامه‌های مختلف کارشناسان صحبت کردند، دلایل بسیار روشنی است، ولی عمده‌ترین آن مواد اولیه که وارداتی است و گاهی گران است، قیمت‌های گران با تفاوت نرخ ارز و نیروی کار ارزان در کشور‌های دیگر و البته رقبایی که چندین سال برنامه ریزی کردند که بیایند، البته کپی کنند از طرح و نقشه فرش‌های دستباف ایرانی، آن را از چشم خریداران انداختند، حالا مزید بر علت مشکلات بانکی، مشکلات تحریم و سیاست‌های خارجی و مسائلی از این دست کنار گرانی هم نقل و کاهش تقاضا چه می‌شود. ببینیم که امروز آیا وضع فرق کرده است و چشم انداز متفاوتی پیش روی صنعت فرش دستباف هست یا نه؟

سوال: ارزیابی شما چیست؟ موقعیت فعلی به ما چه چیزی را نشان می‌دهد آیا می‌توانیم شاهد رشد تولید و رونق دوباره فرش دستباف ایران باشیم؟

رافع: ما در تولید که بیش از هشت درصد رشد تولید داشتیم و خوشبختانه کارگاه‌های متعددی به صورت متمرکز، غیرمتمرکز و همچنین در حوزه مشاغل خانگی توسعه پیدا کردند، اما شما در صحبت هایتان به مسائلی اشاره کردید که بعضی از آن‌ها حقیقت است و ما اقدامات بسیار خوبی را در این زمینه انجام دادیم، مثل بحث شناسنامه دار کردن و گواهی اصالت برای فرش ایرانی و ثبت نقشه‌های فرش دستباف ایرانی در سطح بین المللی و شناسنامه‌ای که داده می‌شود و گواهی اصالتی که به شناسنامه‌های فرش از این به بعد داده خواهد شد، به صورت بین المللی هست و دارای بارکد هست و قابل رهگیری و شناسایی در تمامی کشور‌ها، چه با کمک شرکت شماره گذاری کالا و همچنین جی اس وان بین المللی این‌ها کدگذاری خواهند شد، البته بیش از سه هزار شناسنامه به صورت آزمایشی تاکنون صادر شده، منتها انشاالله در روز ملی فرش دستباف ایران ۲۰ خردادماه شاهد راه اندازی و شروع به کار کارگزاری‌های تخصصی فرش دستباف و همچنین ارزیابان شناسنامه دار ما برای این که شناسنامه دار کردن فرش را عملیاتی بکنند خواهیم بود.

 سوال: هشت درصد رشد تولید را گفتید.

 رافعمن اشاره‌ای هم بکنم شما، چون بحث مواد اولیه را داشتید که کار بسیار مهمی که در دولت ما انجام دادیم این بود که مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه فرش دستباف را حذف کردیم که یک کار بسیار بزرگی بود، تعرفه واردات ابریشم را کاهش دادیم ده درصد شده در کمیسیون ماده یک و انشاالله بزودی از طرف هیأت دولت کتاب مقررات که ابلاغ بشود این عملیاتی خواهد شد.پ بحث تداوم معافیت‌های مالیاتی ماده ۱۴۲ قانون مستقیم را داشتیم که این‌ها جزو مواردی بود که من به تعدادی از آن‌ها اشاره کردم که بتوانیم در حوزه مواد اولیه کار‌های مهمی را انجام بدهیم، البته با کمک وزارت علوم و پارک‌های علم و فناوری، راه اندازی مراکز رشد تخصصی در حوزه‌ی زنجیره ارزش فرش را داریم که کنفرانس‌های بین المللی را هم تدارک دیدیم که در ۲۰ خردادماه روز فرش انشاالله اعلام شروع دبیرخانه این کنفرانس‌های علمی را در حوزه ابریشم، پشم و مواد رنگزا خواهیم داشت.

 سوال: صادرات در چه وضعی است؟ فرش ایران از دیرباز صادرات تنها گزینه قدرتمندی بوده برای پشتوانه آن هم مولفه فرهنگی را دارد و هم اقتصادی، موانع تجارتی برطرف شده؟ آمار‌ها چه می‌گویند؟

رافع: پیشران تولید فرش و توسعه این هنر صنعت صادرات است، بر هیچ کس پوشیده نیست، منتها ما در این هنر صنعت تحریم‌های واقعا ناجوانمردانه‌ای را داریم تحمل می‌کنیم مثل سایر کالا‌ها مثل مواد غذایی، مثل دارو، ولی در صنعت فرش که بالاخره هنر هم هست بسیار ضربه‌های جبران ناپذیری را وارد کرده، ولی با همراهی و مشارکت بخش خصوصی مان و اتحادیه‌های مربوطه اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و آمدیم پایه حقوقی صادراتی را کاهش دادیم اگر شما در آمار‌ها می‌بینید که صادرات کاهش پیدا کرده، این یک واقعیت است، ولی از آن طرف هم ما برای این که به صادر کنندگان مان کمک کنیم، حقوق پایه صادراتی را کاهش دادیم.

 سوال: آیا این توانسته کمک کند در رقابت با کشور‌هایی مثل ترکیه، پاکستان، هند و چین؟

رافع: شاید شما فکر کنید که صادرات ما ۶۰ میلیون دلار هست در صورتی که ۶۰ میلیون دلار نیست، ما پایه صادراتی مان را سال ۹۵ تا ۹۷ رقمش خیلی بالاتر از پایه صادراتی الان هست و قیمت یک گلیم، قیمت یک موکت در هند پایه صادراتی آن بیشتر از فرش دستباف ما است، ما این کار را کردیم که کمک به صادر کننده باشد، الان هم خوشبختانه در بودجه ۱۴۰۲ حذف تعهد ارزی را داریم که فقط منوط به این است که یک جدولی را برایش تهیه بکنیم و بعد انشاالله از سوی دولت ابلاغ شود که فکر می‌کنم یک جهش بسیار بالایی در حوزه صادرات خواهیم داشت.

 سوال: ما هم منتظر می‌شویم تا ۲۰ خرداد که در این باره شاید بتوانیم بیشتر صحبت کنیم و همزمان با روز ملی فرش دستباف گزارش‌های شفاف تری را داشته باشیم، ولی چشم انداز را می‌توان گفت مساعد می‌بینیم با رویداد‌هایی که الان دارد شکل می‌گیرد و سرعت آن هم خوشبختانه بالاست امیدوارم فرش ایرانی به جایگاه خودش برگردد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.