یکشنبه, 06 فروردین,1402

بیش از 25 هزار بافنده قالی در قم فعالیت می‌کنند

بیش از 25 هزار بافنده قالی در قم فعالیت می‌کنند
عامل توسعه خوشه فرش دستباف: 12 هزار نفر از این تعداد بیمه قالی‌بافی دارند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم با اشاره به اینکه بیش از 25 هزار بافنده قالی در استان وجود دارند، گفت: 12 هزار نفر از این تعداد بیمه قالی‌بافی دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین بیک‏‌‏زاده در چهارمین کارگروه اقتصادی استان که در سالن امام رضا(ع) استانداری برگزار شد گفت: فرش دستباف قم به عنوان بخشی از هنر و صنعت قم است که در حال حاضر در اوج هنری خود قرار دارد و از همین رو باید مسئولان برای حفظ شهرت جهانی و تداوم آن از هنرمندان این رشته حمایت کنند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم با اشاره به اینکه مدت زمان فرآیند خوشه فرش دستباف سه تا پنج سال است، گفت: در این مدت ظرفیت‏‌‏های خوشه با استفاده از توانمندسازی پایا و استفاده از فرصت‏‌‏های محیطی شکوفا می‏‌‏شود که این امر سبب ارتقای سطح سرمایه اجتماعی و توسعه شبکه‏‌‏های کسب و کار درون خوشه خواهد شد.

وی تصریح کرد: بیش از 300 تولیدکننده فعال فرش دستباف و بیش از 400 واحد پشتیبانی خدمات که شامل صادرکنندگان، طراحان، فروشندگان دار قالی، نقشه قالی و ابزار قالیبافی می‏‌‏شود، در استان فعالیت می‏‌‏کنند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم با اشاره به اینکه بیش از 25 هزار بافنده قالی در استان فعالیت می‏‌‏کنند، گفت: 12 هزار نفر از این تعداد بیمه قالی بافی دارند.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه کیفیت ابریشم ایران پایین است از کشورهای دیگر مجبور به واردات ابریشم هستیم که این امر با توجه به اینکه بیش از نیمی از قالی‏‌‏ها تمام ابریشم هستند فعالیت خوشه‏‌‏ها را سنگین کرده است.

بیک‏‌‏زاده با اشاره به بازارهای صادرات فرش دستباف قم گفت: فرش دستباف قم به کشورهای نظیر هنگ کنگ، مالزی، کویت، قطر، فرانسه، عربستان، عراق، سنگاپور، ژاپن، چین، ترکمنستان، بحرین، ایتالیا و امارات متحده عربی صادر می‏‌‏شود.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم تصریح کرد: راه‏‌‏اندازی پنل پیام کوتاه، چاپ کتاب چهره‏‌‏های ماندگار فرش قم، برگزاری تور بازدید از بیست و دومین نمایشگاه بین‏‌‏المللی فرش تهران، ایجاد سایت مشترک تبلیغات و بازاریابی از مهمترین فعالیت‏‌‏های خوشه فرش دستباف قم است.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.