دوشنبه, 04 مهر,1401

سری جدید مستند "قالی آذربایجان" در راهست

سری جدید مستند "قالی آذربایجان" در راهست
مجموعه مستند "قالی آذربایجان" به زودی روی آنتن شبکه استانی آذربایجان شرقی می رود.

مجموعه مستند "قالی آذربایجان" به زودی روی آنتن شبکه استانی آذربایجان شرقی می رود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ مجموعه مستند "قالی آذربایجان" با هدف توجه به ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی منطقه آذربایجان در حوزه هنر-صنعت قالی تهیه و تولید شده است.
بر پایه این گزارش؛ کار ساخت و تصویربرداری مجموعه مستند فاخر "قالی آذربایجان"، به مراحل پایانی تصویربرداری خود نزدیک می شود. این مجموعه پس از طی مراحل ایده پردازی، تحقیق و لوکیشن یابی در 11 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شد.

به گفته عوامل این مجموعه، تصویربرداری این مستند از اوایل اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و هم اکنون مراحل پایانی را طی می کند.
شایان ذکر است؛ طبق برنامه ریزی های به عمل آمده، مجموعه مستند "قالی آذربایجان"، بر اساس موضوعات 11 گانه آن در شهرهای تبریز، سلطانیه، قزوین، مشهد، تهران و باکو ( جمهوری آذربایجان ) تصویربرداری شد.

لازم به توضیح است؛ در طول ماه های گذشته تصویربرداری های محیطی، کارگاه های قالیبافی، کاخ موزه ها و مصاحبه با کارشناسان پایان یافته است و پس از طی مراحل تدوین، ساخت موسیقی و گویندگی متن ها این مجموعه آماده پخش خواهد شد.

مجموعه مستند "قالی آذربایجان" با موضوعات 11 گانه زیر به بررسی قالی مناطق مختلف استان آذربایجان شرقی از زبان اساتید و کارشناسان این هنر و صنعت می پردازد:
1- قالی چهار فصل تبریز ( چهارگاه اساطیری _چهار جشن باستانی )
2- گنجینه قالی های شاه طهماسبی تبریز
3- نقش قالی در دوران مشروطه تبریز
4- گنجینه قالی های تاریخی تبریز
5- برادران عمواوغلی در خراسان
6- بزرگان قالی آذربایجان در خراسان
7- نقش قالی تبریز در جمهوری آذربایجان ( با مروری بر آثار جعفر مجیری)
8- گنجینه قالی های ابریشمی هریس  ( قالی های ایپک هریس)
9- اساتید بزرگ تولید قالی تبریز ( دوران معاصر)
10- اساتید طراح قالی تبریز ( حاج قلی نامی _ جواد هریزچی )
11- قالیشویی در تبریز ( مراحل تکمیلی قالی)
با توجه به پیشینه های تاریخی، ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی منطقه آذربایجان در حوزه هنر و صنعت قالی لزوم پرداختن و مستند سازی این داشته ها احساس می شد. از این رو، مجموعه مستند "قالی آذربایجان"  با این رویکرد ساخته شد.

لازم به ذکر است؛ پیشینه مجموعه مستند "قالی آذربایجان" به سال 86 باز می گردد که از آن زمان تا کنون 15 قسمت از این مجموعه ساخته و پخش و از ابتدای سال 93 نیز به ساخت 11 قسمت دیگر از این مجموعه با عناوین یاد شد اهتمام ورزیده شد.

عوامل تولید این مستند تلویزیونی عبارتند از: اميد بنام (محقق و نويسنده)، حميد عطالو (تهيه کننده و کارگردان)، حميد نيکمندان (تصوير بردار و نورپرداز)، حسن حسین زاده (دستيار تصويربردار)، بابک پاشازاده (تدوين و صداگذاری)، ابوالفضل میرزایی (صدابردار)،  محمد ملکی اصل (موسیقی) و گويندگان: لیلی مرتضویان، فریبا ثباتی، مصطفی سلطانی و ابولفضل جدیری
گفتنی است؛ مجموعه مستند "قالی آذربایجان" با مشارکت مرکز ملی فرش ایران با صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی و همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی تهیه و تولید شده است.

مجموعه مستند "قالی آذربایجان" به زودی در اپیزودهای 30 دقیقه ای از شبکه استانی سهند پخش خواهد شد.  

اتاق خبر امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

لاله درختی
لاله درختی ﺳﻪشنبه, 08 مهر,1393 10:09
به سازندگان فهیم و توانمند این مستند باارزش صمیمانه تبریک می گم. امیدوارم در راه اعتلا فرهنگی و اجتماعی میهن پاینده و استوار باشند و راهشان را ادامه دهند. این مستند بی شک اثریست با ارزش های چندوجهی درخور برای آیندگان.
پیروز باشید.
محمد راستی
محمد راستی یکشنبه, 27 مهر,1393 13:46
من بخش هایی از مستند قبلی را دیده بوده ام، واقعا عالی بود، آرزوی موفقیت برای دست اندرکاران آن دارم.