چهارشنبه, 06 مهر,1401

فرش قم در مدتی کوتاه خود را ثابت کرده است

فرش قم در مدتی کوتاه خود را ثابت کرده است
سرپرست مرکز ملی فرش ایران در بازدید از کارگاه های فرش قم: فرش دستباف قم در طول چند دهه توانسته توانمندی خود را به جهانیان ثابت کند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در بازدید از کارگاه های فرش در قم و گفت و گو با فعالان این هنر- صنعت گفت: فرش دستباف قم در طول چند دهه توانسته است جایگاه ویژه ای در این هنر- صنعت بیابد و هنر و توانمندی خود را به جهانیان ثابت کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، حمید کارگر در جمع اعضای اتحادیه های تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان قم با اشاره به اهمیت توسعه صادرات فرش دستباف به کشورهای هدف بر ضرورت حضور آگاهانه و هدفدار در نمایشگاه های برون مرزی و داشتن نگاه بلندمدت برای حفظ بازارها تاکید کرد.

وی با اشاره به ضرورت تبلیغ هوشمندانه فرش دستباف ایران در بازارهای داخلی و خارجی تصریح کرد: برای تبلیغ این هنر- صنعت در داخل و خارج کشور برنامه ریزی مناسبی در حال انجام است، به طوری که برای تبلیغات در دو گروه بازارهای سنتی و جدید در خارج از کشور از سفارتخانه های کشورمان در این بازارها برای رصد و معرفی موسسات معتبر تبلیغاتی در راستای تدوین یک برنامه تبلیغاتی موثر یاری گرفته شده است.

همچنین سرپرست مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه طی سال های اخیر ا تجار چینی استقبال خوبی از فرش دستباف ایران کرده اند افزود: برای حضور پایدار در این بازار باید بازاریابی و تبلیغات ویژه ای در این کشور صورت گیرد و از تخریب این بازار پرهیز شود.

در این جلسه غلامرضا اخوان رییس اتحادیه صنفی فرش دستباف استان قم بر ضرورت تخصیص اعتبار و تسهیلات بانکی با کارمزد پایین برای توسعه کارگاه های تولیدی به منظور اشتغال زایی و افزایش تولید فرش دستباف تاکید کرد.

وی همچنین با توجه به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف این استان در آبان ماه امسال، خواستار تخصیص بودجه ای برای تبلیغات و اطلاع رسانی برای این نمایشگاه شد.

ابوالفضل رجبیان رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف قم نیز در این نشست خواستار تداوم این دیدارها و گفت و گوهای تخصصی درباره مشکلات و مسایل حوزه فرش دستباف به قصد چاره جویی و هم افزایی شد.

در ادامه این جلسه ضمن بحث و بررسی درباره مسایل و مشکلات استان در حوزه فرش دستباف بر اهمیت آموزش تولید کنندگان و بافندگان، اعزام هیات های تجاری برای شناسایی بازار و سلیقه های کشورهای هدف، تبلیغات برون مرزی، توسعه تجارت الکترونیکی و تلاش برای ارتقای منزلت اجتماعی بافندگان اشاره شد.

مشکلات موجود در مسیر احداث و اتمام پروژه نمایشگاه دایمی فرش قم، لزوم تداوم آموزش به طراحان و نقاشان فرش و توجه بیش از پیش به بازار داخلی فرش نیز از دیگر محورهای مطرح شده در این نشست بود.

در این سفر یک روزه سرپرست مرکز ملی فرش ایران ضمن بازدید از نمایشگاه دایمی فرش دستباف در حال احداث استان قم از کارگاه های قالیبافی فرش نیز بازدید کرد.

کارگر در این سفر همچنین از یکی از دستگاه هایی که به منظور تسهیل در فرایند بافت با نگاه به فناوری های نو ابداع شده است بازدید کرد و بر لزوم تصمیم گیری عاجل درباره چگونگی رد یا پذیرش چنین ابداعاتی و تعیین حد و مرزهای ورود فناوری به هنر- صنعت فرش دستباف تاکید کرد.

وی همچنین با حضور در شورای کارشناسی دستمزد فرش از نزدیک در جریان فرایند فعالیت این شورا قرار گرفت.

لازم به ذکر است شورای کارشناسی دستمزد فرش، مرجعی است که با حکمیت بین بافنده و کارفرما درباره مبلغ دستمزد فرش بافته شده اعلام نظر می کند و بر اساس شاخص هایی مانند: اندازه فرش، رنگ حاشیه، مدت بافت، نقشه و ...  مبلغ دستمزد بافنده را تعیین می کند.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.