دوشنبه, 04 مهر,1401

فرش ایرانی در شبکه جام جم

فرش ایرانی در شبکه جام جم
بامداد آدینه یازدهم مهرماه شبکه جهانی جام جم میزبان گفت و گویی از جنس فرش بود.

بامداد آدینه یازدهم مهرماه شبکه جهانی جام جم میزبان گفت و گویی از جنس فرش بود.

برنامه تلویزیونی "سلام، روز به خیر" در شبکه جهانی جام جم با اجرای رسول نجفیان میزبان، حمید کارگر (سرپرست مرکز ملی فرش ایران) و کورش ذاکری (مدیر تولید شرکت سهامی فرش ایران) بود و در مدت 45 دقیقه گفت وگویی با موضوع فرش دستباف ایران و ویژگی های آن شکل گرفت.

در این برنامه، کارگر، با اشاره به پیشینه فرش ایران و پراکندگی جغرافیایی تولید آن در سطح کشور، از آمیختگی طرح ها و نقوش فرش با فرهنگ و تمدن سرزمین ایران خبر داد و گفت: پیوند تاریخی و هنری فرش ایرانی با نمادها، اسطوره ها، آیین ها و باورهای ایرانیان نکته ای است که دیگر کشورهای تولیدکننده فرش دستباف در آن کم بضاعتند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین با فهرست کردن ویژگی های الیاف طبیعی و نیز وجوه هنری و فرهنگی فرش دستباف ایران در کنار جنبه های اجتماعی و اقتصادی این هنر- صنعت، به سنجش میان این دستبافته ها با نمونه های مشابه صنعتی و ماشینی پرداخت وگفت: با نگاه به مجموعه این ویژگی ها به جرأت می توان ادعا کرد که جایگزینی برای فرش دستباف وجود ندارد و کالاهای مشابه ماشینی یارای هماوردی با این دستبافته ها را ندارند.

ذاکری نیز در این گفت و گو با اشاره به رسته های شغلی متنوعی که در هنر- صنعت فرش دستباف ایران حضور دارند، از اشتغالزایی بالای این حوزه خبر داد.

این برنامه که قرار است در هفته های آتی نیز محملی برای سخن گفتن از فرش دستباف ایران باشد، با تک نوازی و خوانندگی رسول نجفیان همراه بود که با نواختن سه تار، قطعه ای را درباره دختری قالیباف روایت کرد.

 

اتاق خبر امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.