چهارشنبه, 06 مهر,1401

فرش نائین صاحب خانه می شود

فرش نائین صاحب خانه می شود
نماینده مردم نائین با سرپرست مرکز ملی فرش ایران دیدار کرد.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی در دیدار با سرپرست مرکز ملی فرش ایران از عزم محلی برای ایجاد مرکزی برای نمایش و معرفی فرش دستباف در نائین خبر داد.

سیدحمیدرضا طباطبائی نائینی نماینده مردم نائین، خور و بیابانک با حضور در مرکز ملی فرش ایران خواستار همراهی این مرکز در ایجاد و تجهیز خانه فرش نائین شد.

وی همچنین با اشاره به شرایط و ویژگی های تولید فرش در نائین بر لزوم پیگیری ثبت جهانی فرش نائین تاکید کرد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران نیز در این دیدار گفت: ایجاد پایگاهی دایمی برای فرش دستباف و فعالان این حوزه به نام خانه، موزه، نمایشگاه یا هر نام دیگری مورد تایید و تاکید مرکز ملی فرش ایران است و اجرایی شدن چنین ایده هایی نیازمند همراهی و همت نهادهای محلی است.

به گفته کارگر استانداری ها، فرمانداری ها، ادارات کل میراث فرهنگی و نیز ارشاد اسلامی در استان ها از جمله نهادهایی هستند که می توانند به کمک سازمان های صنعت، معدن و تجارت آمده و پاتوقی را برای فرش دستباف شکل دهند.

حمید کارگر افزود: در این پایگاه ها کتابخانه تخصصی فرش، کلاس های آموزشی، نمایش توانمندی های فرش منطقه، نمایش فرایند تولید فرش دستباف با رویکرد آگاهی رسانی و جذب گردشگر و مواردی از این دست می تواند شکل بگیرد و مرکز ملی فرش ایران نیز سهم خود را در این زمینه به شرط پیشگام شدن نهادهای محلی ایفا خواهد کرد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین درباره ثبت جهانی فرش نائین گفت: اسناد و مدارک مربوط گردآوری و نهایی شده و برای تایید نهایی به سازمان جهانی مالکیت معنوی ارسال شده است که پس از طی مراحل قانونی گواهی ثبت صادر خواهد شد.

گفتنی است در این دیدار رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نائین، کارشناس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان و رییس اتحادیه فرش روستایی اصفهان نیز حضور داشتند و به بیان مشکلات و چالش های هنر- صنعت فرش دستباف در استان اصفهان پرداختند.

 

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.