شنبه, 12 آذر,1401

هنر و مهارت، نقطه قوت فرش ایران است

هنر و مهارت، نقطه قوت فرش ایران است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان: نقطه قوت ما در فرش در رویارویی با صنعت جهانی آن، بُعد هنری و مهارتی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: نقطه قوت ما در فرش در رویارویی با صنعت جهانی آن، بُعد هنری و مهارتی است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی در جمع رنگرزان فرش که از سراسر کشور در دوره آموزشی رنگرزی شرکت کرده بودند، گفت: فرش در برابر عرش قرار می گیرد و نماد آئینه و طبیعت است و از حاشیه و ترنج به نقطه مرکزی و نقطه هایی که حس زنده بودن را مشخص می کند هدایت می شود.

وی گفت: گاهی تصاویر حیوانات، گاه نماد های خلاقانه اسطوره ای و گاهی به گونه ها و رمزهایی از حیات طبیعی بشر در فرش دست به دست هم داده تا یک هنر خلاقانه آفریده شود.

وی افزود: در طراحی و لایه های دوم در رنگ آمیزی فرش هم باز عرصه خلاقیت هنرمند است.

قطبی گفت: رنگ های فرش ایرانی از بستر طبیعت و رنگ دانه های طبیعی مثل گردو و انار و از متن هستی و طبیعت گرفته شده و در متن زندگی وارد می شود.

وی اضافه کرد: خلاقیت، هنر و توان ما ایرانیان در این بود که از ساده ترین چیزها و لایه های روی طبیعت که با متن زندگی سر و کار داشت رنگ استخراج می کردیم.

وی افزود: خلاقیت این است که بتوانیم پیوند عاطفی بین انسان و محیط خودش بوجود بیاوریم و یکی از شاهکارهای ایرانیان در رنگ آمیزی این است.

گفتنی است؛ این دوره به همت مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنعت معدن و تجارت و اتحادیه صنفی بافندگان و تولیدکنندگان استان اصفهان در شهر اصفهان در حال برگزاری است.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.