شنبه, 12 آذر,1401

توجهی ویژه به فرش کرمان

توجهی ویژه به فرش کرمان
پخش برنامه تلویزیونی "پردیس پارسی" به یاری فرش کرمان آمد.

با پخش قسمتی از برنامه "پردیس پارسی" که هفته گذشته به بررسی وضعیت فرش کرمان و بی مهری ها به ساختمان قدیمی شرکت سهامی فرش ایران در این شهر می پرداخت، استاندار کرمان برای احیا و نجات این هنر- صنعت تدبیر کرد و دیروز نشست ویژه ای به همین منظور تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، استاندار کرمان ایده خرید کارخانه فرش کرمان به‌عنوان خانه اصلی این هنر اصیل ایرانی در کرمان را برای تبدیل به موزه و نمایشگاه به‌ عنوان یکی از ظرفیت‌های گردشگری و مکانی برای تولید و عرضه این محصول ارائه کرده است.

شاهزاده بلغاری سنگ‌بنای کارخانه فرش کرمان را گذاشت

سابقه قالی زیبا و منحصربه‌فرد کرمان به حدود 400 سال قبل و دوران صفویه برمی‌گردد، اما 103 سال قبل یعنی سال 1290 کمپانی هند شرقی که رگ و ریشه‌ای انگلیسی داشت و به‌دنبال صادرات فرش‌های نفیس ایرانی بود، کارخانه فرش کرمان را توسط شاهزاده‌ای بلغاری بنیان گذاشت.

کارخانه فرش کرمان در سال 1314 به شرکت سهامی فرش ایران واگذار شد و پدر و پسری یونانی به نام‌های ژان تیمو و جرج تیمو امور تولید و صادرات قالی کرمان از کارخانه فرش را به‌دست گرفتند و جرج تیمو تا چندی قبل همچنان در این عرصه فعال بود و آمریکایی‌ها مشتریان پروپا قرص قالی کرمان بوده‌اند.

گلایه استاندار کرمان از خاموشی آواز خوش دارهای قالی

علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان با مشاهده مستندی از کارخانه فرش کرمان از یکی از شبکه‌های سیما به‌فکر احیای این مکان تاریخی افتاده است تا امیدها برای رونق دوباره قالی کرمان در دل کرمانی‌ها زنده شود.

 

برگزاری ستاد فرش کرمان در خانه قالی کرمان

استاندار کرمان به‌همراه محمدرضا عابد مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی فرش ایران و حمید ذکااسدی معاون سیاسی امنیتی و محمدرضا فتوت معاون برنامه‌ریزی استاندار کرمان و جمعی از مسئولان استانی و فعالان حوزه فرش کرمان راهی کارخانه فرش کرمان شد.

علی مهاجری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان، محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان و ابوالقاسم سیف‌اللهی شهردار کرمان به عنوان مدیرانی که در اجرای ایده‌های استاندار کرمان نقش کلیدی دارند هم رزم‌حسینی را در بازدید از کارخانه فرش کرمان همراهی کردند.

در این میان جلسه ستاد فرش و صنایع دستی استان کرمان هم در محل کارخانه فرش کرمان برگزار شد تا تصمیم‌گیری‌ها برای فرش کرمان در خانه اصلی فرش باشد.

استاندار کرمان در این نشست اظهار داشت: ما به‌دنبال احیای فرش کرمان هستیم و برنامه‌ریزی‌هایی هم طی یک سال گذشته در این زمینه انجام شد.

نخستین اقدام برای احیای فرش کرمان چه بود؟

علیرضا رزم‌حسینی بیان کرد: نخستین اقدام برای احیای فرش کرمان این بود که تفاهمنامه‌ای را برای تولید 3 هزار متر مربع فرش با ستاد عتبات عالیات امضا کردیم.

وی درباره انگیزه خود برای برگزاری جلسه ستاد فرش کرمان در کارخانه فرش ادامه داد: گزارشی را درباره کارخانه فرش کرمان از شبکه یک سیما دیدم و به این فکر کردم که حیف است این مجموعه تاریخی که در واقع تاریخ فرش کرمان را در دل خود دارد به این روز بیفتد و روزبه‌روز خراب‌تر شود.

استاندار کرمان تصریح کرد: فرش کرمان تخریب شده است، کارخانه فرش کرمان هم که نشان از فرهنگ زحمتکشی مردم این دیار دارد، وضعیت مطلوبی ندارد و به‌همین علت همان شبی که گزارش مربوط به این مکان را دیدم، مذاکره برای احیای کارخانه فرش را آغاز کردم.

رزم‌حسینی به حضور پیشکسوتان حوزه فرش در جلسه اشاره کرد و افزود: نمی‌خواهم، ایراد بگیرم، اما چرا فعالان حوزه فرش کرمان تماشاگر کارخانه فرش شده‌اند تا به این روز بیفتد.

وی اضافه کرد: کرمانی‌های فعال در بخش فرش دارای ثروت هستند و می‌توانستند برای احیای کارخانه فرش اقداماتی را انجام دهند.

اما زمانی که رزم‌حسینی از حمایت جدی استانداری کرمان برای احیای کارخانه فرش خبر داد، یکی از پیشکسوتان عرصه فرش از حاضران جلسه خواست، صلوات بفرستند تا به این نحو شادمانی خود را از حمایت استاندار کرمان نشان دهند.

یادی از بافندگان قدیمی قالی کرمان

استاندار کرمان همچنین از قالی‌بافانی یاد کرد که در گذشته زیر سقف ساختمان کارخانه فرش کرمان زحمات زیادی را متحمل شدند و حتی بیماری‌ها را هم به‌جان خریدند تا قالی کرمان در جهان پرآوازه باشد و همگان از فرش کرمان به‌عنوان سلطان فرش جهان نام ببرند.

رزم‌حسینی این سئوال را هم مطرح کرد که چگونه در 100 سال قبل که خبری از سیستم حمل و نقل ریلی، امکانات بازاریابی و اقتصادی امروز نبوده است، اما فرش کرمان نبض بازار جهان را در دست داشته است؟

وی اظهار داشت: قالی کرمان به‌علت مدیریت‌های نادرست به وضعیت نامناسبی دچار شده است و کارخانه فرش کرمان باید به موزه و نمایشگاهی تبدیل شود که پروسه تولید و فروش محصول را دنبال کند.

وقتی صادرات فرش کرمان روی دست فرش تبریز زد

شکرالله خواجه‌حسینی  از پیشکسوتان حوزه فرش کرمان هم در این نشست از استاندار کرمان برای دعوت از وی در ستاد فرش قدردانی کرد و گفت: باید درباره دو مورد شامل ساختمان شرکت فرش و خرابی فرش کرمان صحبت کنیم.

وی از استاندار کرمان اجازه خواست تا به بیان برخی حقایق بپردازد و تصریح کرد: سال 52 از سوی دولت وقت 25 نفر از فرش‌فروشان کرمان را به‌وسیله سازمان امنیت آن روز به  تهران تبعید کردند تا فرش ایران را در برابر فرش دنیا توسعه دهند.

خواجه‌حسینی عنوان کرد: جلساتی در تهران برگزار و تصمیم بر آن شد تا بافت فرش در تمام ایران به‌صورت متمرکز انجام شود.

وی ادامه داد: در تبریز، اصفهان، قم، کاشان و مشهد کارگاه‌های متمرکز قالی‌بافی دایر شد و مردم استقبال کردند، در کرمان هم سه کارگاه ایجاد کردیم، اما استقبالی نشد.

این صادرکننده قالی کرمان گفت: در آلمان بهترین نمایشگاه فرش را راه‌اندازی کرده‌ام، اما در کرمان من را کنار گذاشته‌اند.

خواجه‌حسینی با بیان اینکه در فرش کرمان از 65 رنگ استفاده می‌شود و قالی کرمان حدود 200 نقش دارد، اظهار داشت: در کجای ایران این‌جور فرش‌هایی را دارند؟

وی افزود: ما افسوس می‌خوریم که سال 65 طی 2.5 ماه چند کانتینر فرش از کرمان صادر کردیم و روی دست تبریز زدیم، اما امروز چنین وضعی داریم.

خواجه‌حسینی برای در اختیار گذاشتن منزل خود برای راه‌اندازی بازار فرش اعلام آمادگی کرد و خطاب به استاندار کرمان گفت: اگر حرکتی برای فرش کرمان انجام دهید، ما تابع مقررات دولت هستیم.

آقامحمد خان قاجار سیاه‌ترین دوران فرش کرمان را رقم زد

همچنین محمدرضا زریسفی معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از تاریخچه فرش کرمان سخن به‌میان آورد و اظهار داشت: سابقه فرش کرمان به 400 سال قبل و به زمان صفویه برمی‌گردد.

وی تصریح می‌کند: زمانی که آقامحمد خان قاجار به کرمان حمله کرد و چشمان کرمانی‌ها را درآورد، این دوران سیاه‌ترین دوران فرش کرمان بود.

زریسفی خاطرنشان کرد: اگر کارخانه فرش کرمان احیا شود، بسیاری از کرمانی‌ها حاضرند ابراز قالیبافی قدیمی خود را به این کارخانه اهدا کنند.

وی از وجود نقشه‌های قالی چندصد ساله در کارخانه فرش کرمان خبر داد و یادآور شد: بخش زیادی از این نقشه‌ها در اختیار دانشکده فرش کرمان قرار گرفته و در حال مرمت و بازسازی است.

زریسفی همچنین با اشاره به مشکلاتی که طی سال‌های اخیر دامن کارخانه فرش کرمان را گرفته است، عنوان کرد: بر اساس مصوبه‌هایی که در دولت قبل داشتیم، قرار بود این کارخانه به موزه تبدیل شود و اتاق بازرگانی کرمان هم برای خریداری این مکان اعلام آمادگی کرد، اما در نهایت کارخانه فرش کرمان به‌جای بدهی شرکت سهامی فرش ایران به صندوق توسعه ملی واگذار شد.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: بخش خصوصی برای خرید کارخانه فرش کرمان آمادگی دارد.

کارخانه فرش کرمان زیان‌ده بود

اما محمدرضا عابد مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی فرش ایران هم در نشست ستاد فرش استان کرمان به ایراد سخن پرداخت. وی بیان داشت: فرش دستباف تابع قیمت تمام‌شده نیست و بر اساس نظر کارشناسی قیمت‌گذاری می‌شود.

عابد همچنین کارخانه فرش کرمان را به‌علت پرداخت هزینه‌هایی مانند هزینه بیمه تامین اجتماعی، عیدی و پاداش یکی از کارخانه‌های زیان‌ده برشمرد. 

چرا کارخانه فرش کرمان از دست رفت؟

وی گفت: افراد شاخص حوزه فرش کرمان در تهران فرش‌های کارخانه فرش کرمان را می‌خریدند و برند خودشان را بر روی این فرش‌ها نصب می‌کردند.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.