پنجشنبه, 29 اردیبهشت,1401

کمیته فرش استان کرمانشاه تشکیل شد

کمیته فرش استان کرمانشاه تشکیل شد
سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه میزبان نشست کمیته فرش این استان بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، عصر روز پنج شنبه 21 اسفندماه 93، نشست کمیته فرش کرمانشاه با حضور سرپرست مرکز ملی فرش ایران و اعضای کمیته از میان مدیران نهادهای مرتبط و نیز فعالان فرش استان تشکیل جلسه داد.

در آغاز این نشست معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه به تشریح وضعیت فرش دستباف در استان پرداخت.

پیراینده با اشاره به صدور بیش از 41 هزار کارت شناسایی قالیبافی در سطح استان گفت: از این تعداد 25 هزار نفر به بیمه معرفی شده اند و 14 هزار نفر از خدمات بیمه ای بهره مند شده اند.

وی با اشاره به برخی کاستی های موجود در استان از جمله نبود واحدهای رنگرزی گسترده و فقدان امکانات فراوری پشم به شکل مطلوب در استان، از فعالیت مجدد تعاونی فرش روستایی سنقر خبر داد.

در ادامه این نشست فعالان فرش استان به طرح دیدگاه ها و مشکلات خود پرداختند.

غیر فعال شدن برخی از هنرستان های استان در رشته فرش، قوانین بازدارنده صندوق کارآفرینی امید در پرداخت تسهیلات، مشکل قطع بیمه قالیبافان، دشواری های مرتبط با فروش دستبافته ها، مشکل در تامین مواد اولیه، نبود قالیشویی در کرمانشاه برای عملیات تکمیلی و آماده سازی نهایی فرش، رواج بی برنامه تابلوبافی، تعلیق فعالیت های اتحادیه صنفی قالیبافان و نبود بازارچه دایمی فروش فرش در استان از عمده ترین مشکلات مطرح شده در این استان بود.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در این نشست با اشاره به همراهی مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در حل مشکلات مطرح در پرداخت تسهیلات گفت: طی گفت و گوهای اخیر با توجه به آنکه حفظ و تثبیت اشتغال نیز در حوزه قالیبافی به اندازه ایجاد اشتغال جدید اهمیت دارد، مقرر شده است قید ایجاد شغل جدید حذف شود و قالیبافان کنونی هم بتوانند زیر چتر یک پشتیبان از این تسهیلات برخوردار شوند.

حمید کارگر همچنین با تشریح فرایندهای مرتبط با بیمه قالیبافی و اقدامات انجام شده برای تامین اعتبار مناسب در سال آینده، خواستار دقت و استمرار در پایش افرادی شد که در حال حاضر از خدمات بیمه بهره مند هستند تا بتوان قالیبافان واقعی را جایگزین محذوفان کرد.

وی همچنین با اشاره به حضور مشاور استاندار در جلسه، خواستار همراهی کامل استانداری در توجه به مسایل فرش کرمانشاه شد تا به این وسیله نهادهای مرتبط با هنر- صنعت فرش در استان بیش از پیش به یاری سازمان صنعت، معدن و تجارت بیایند.

گفتنی است سرپرست مرکز ملی فرش ایران که در معیت وزیر صنعت، معدن و تجارت به کرمانشاه سفر کرده است، افزون بر شرکت در نشست کمیته فرش استان از برخی کارگاه های غیرمتمرکز قالیبافی در کرمانشاه نیز بازدید کرد و به گفت و گو با مدیران این کارگاه ها پرداخت.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.