پنجشنبه, 13 مهر,1402

پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه فرش دستباف

پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه فرش دستباف
استاندار قم از آمادگی دو بانک برای پردخت تسهیلات به فعالان حوزه فرش ابریشم خبر داد.

به گزارش روابط مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز قم؛ سید محمد تقی شاه چراغی  در مراسمی که به مناسبت روز ملی فرش در تیمچه بازار قم برگزار شد، گفت: در خصوص پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه فرش دستباف، با دو صندوق کارفرینی کشور و بانک قرض الحسنه مهر توافق شده است.

وی افزود: در صورت راه اندازی فرودگاه قم که تاکنون سه سرمایه گذار برای آن اعلام آمادگی کرده اند، می‌توان به صادرات این هنر کمک کرد. رئیس اتحادیه فرش قم هم با اشاره به ظرفیت اشتغال زایی بالای حوزه فرش عنوان کرد: این حوزه ظرفیت اشتغال ۴۰ هزار نیرو را دارد.

آقای صادقی افزود: در حرفه فرش دستبافت ۷۰ شغل در فرآیند تولید فرش ایجاد شده است که این موضوع نشان از اهمیت بالای آن در اقتصاد است.

وی قم را پایتخت فرش ابریشم دنیا خواند و گفت: بزرگترین و با کیفیت‌ترین فرش‌ها در قم تولید می‌شوند.

 رئیس اتحادیه فرش قم با اشاره به مشکلات پیش روی این هنر صنعت گفت: ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران، تکمیل و بهره برداری از نمایشگاه فرش بعد از ۱۱ سال، حذف تعرفه وارداتی ۲۶ درصدی برای مواد اولیه، دشواری‌های صادرات از جمله مشکلات هنرمندان فرش دستباف است.

رئیس مرکز ملی فرش کشور هم در این مراسم با اشاره به اشتغال ۱۹۱ هزار نفر در صنایع جانبی فرش گفت: با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، اصلاح دام و تولید الیاف می‌توان از مشکلات این حرفه کاست. خانم رافع فرش را هنر صنعتی ماندگار و سفیر فرهنگی ایران در خارج از کشور دانست و گفت: اهمیت دادن به این هنر یعنی کمک به ارتزاق بهتر ۱۰ میلیون نفر.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.