طراحی سایت
دوشنبه 03 تیر 1398
EN

مالکیت معنوی

مالکیت فکری حمایت از حقوق پدیدآورنده اثر و ایجاد زمینه ای مطمئن در جهت تشویق هنرمندان و صنعتگران برای خلق آثار بهتر است که  مشتمل بر دو رکن مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی- هنری می باشد. مالکیت صنعتی از اختراع ها، طرح های صنعتی، علائم تجاری یا خدماتی، اسامی تجاری، حق کسب و پیشه در تجارت و... محافظت می کند و مالکیت ادبی و هنری از آثار ادبی و هنری و آفریده های مرتبط با آن حمایت می نماید.

ثبت ملی فرش (نشان جغرافیایی)

ضرورت ثبت ملی فرش؟  حمایت تجاری و اقتصادی از حقوق فرش مناطق و جلو گیری  سو استفاده از برند و معروفیت فرش آن منطقه
نقش مرکز در این خصوص؟ تمامی مسئولیت و فرآیند انجام کار بعهده مرکز ملی فرش می باشد
در همین راستا بد نیست اشاره شود که از سال 1390 تا کنون پرونده فرش 47 منطقه (مناطق ذیل) ایران آماده و برای ثبت ملی و روزنامه رسمی به اداره کل مالکیت صنعتی ارسال شده است .
امروز 47 منطقه به شرح زیر به ثبت ملی رسیده است.
1-فرش اصفهان2- فرش قم3- فرش تبریز4- فرش هریس5- فرش ماهی خوی6- فرش اردبیل7 فرش مشهد8 فرش کرمان9 فرش نائین10 فرش کاشان11 فرش کاشمر12 فرش یزد13- فرش همدان14 فرش ترکن گلستان15- فرش ساروق16- فرش ایلام17- فرش سنقر و کلیایی کرمانشاه18 - فرش کردی خراسان شمالی19- فرش لرستان20- فرش ترکمن جرگلان و بجنورد21- فرش سیستان و بلوچستان22- فرش ورامین23- فرش چهار محال و بختیاری24- فرش قشقایی فرش فارس25- فرش کبه فارس26- فرش اردکان27- فرش قهستان28- فرش مود بیرجند 29-  تابلو فرش سردرود30- فرش شربیان31- فرش آذر‌شهر 32- فرش بخش خواجه33 فرش بخشایش34- فرش مهربان35- فرش سراب36- فرش افشار تکاب 37- فرش جوشقان38فرش -یلمه علی آباد دهاقان39- فرش بید گینه40 فرش قلتوق41 فرش خمسه زنجان42- فرش لری فارس-43 فرش آباده فارس-44 فرش کشکولی45 فرش عرب 46- فرش کلاردشت 47- فرش بیجار

ثبت جهانی فرش

معرفي سازمان جهاني مالكيت فكري، وایپو (WIPO) 
سازمان جهانی مالکیت فکری در سال 1967 بر اساس کنوانسیونی به نام تاسیس سازمان جهانی دارائی فکری در استهکلم با هدف ایجاد هماهنگی و توسعه ابزار لازم تشکیل گردید و در سال 1970 با نام وایپو (wipo) world Intellectual property organization  آغاز به کار نمود و در سال 1974 این سازمان به عنوان یکی از شانزده سازمان وابسته به سازمان ملل متحد معرفی گردید تا بتواند موجب تشویق خلاقیت و ایده های نو و بدیع شده و فعالیتهای دارائی فکری را ارتقا بخشد و انتقال تکنولوژی را به کشورهای در حال توسعه تسهیل نماید.
وایپو هم‌اکنون ۱۸۴ کشور عضو دارد، ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌کند. مدیر کل فعلی وایپو فرانسيس گری است که در ۱ اکتبر ۲۰۰۸ به این سمت منصوب شد.  
وظایف سازمان (wipo):
طبق ماده چهار کنوانسیون استهکلم این سازمان این گونه تعریف شده است:
 طراحي و توسعه ابزاري لازم براي افزايش كارايي و اثربخشي
 فرآيند حمايت از دارائي فكري در دنيا و كمك به تصويب قوانين ملي در اين زمينه
 نظارت بر وظايف اجرايي اتحاديه‌هاي برن،‌ پاريس و اتحاديه‌هاي  وابسته
 همكاري در ايجاد و تشويق و حمايت از اجراي توافق نامه‌هاي بين‌المللي در حمايت از دارائي فكري
 مساعدتهاي قانوني و فني در مورد دارائي فكري به كشورهاي عضو
 ارائه خدمات و فعاليتهاي مقتضي در جهت تسهيل حمايت از دارائيهای فكري و تدارك امكان ثبت بين‌المللي آنها.

فرآیند ثبت جهانی فرش ایران در سازمان جهانی وایپو(wipo)
پس از سالها انتظار فرش دستباف 29 منطقه ایران شامل فرش اصفهان- فرش قم- فرش تبریز- فرش هریس - فرش ماهی خوی –فرش اردبیل– فرش مشهد– فرش کرمان– فرش نائین– فرش کاشان– فرش کاشمر– فرش یزد- فرش همدان– فرش ترکن گلستان - فرش ساروق - فرش ایلام- فرش سنقر و کلیایی کرمانشاه- فرش کردی خراسان شمالی- فرش لرستان- فرش ترکمن جرگلان و بجنورد- فرش سیستان و بلوچستان-فرش ورامین-فرش چهار محال و بختیاری-فرش قشقایی فارس- فرش کبه فارس- فرش اردکان-فرش قهستان- فرش مود بیرجند و تابلو فرش سردرود در سازمان مذکور به ثبت جهانی رسید.
ثبت برند جهانی فرش دستباف مناطق یاد شده که می توان آن را بعنوان مهم ترین  دستآورد هنر صنعت فرش ایران برشمرد براساس معاهده لیسبون و طی یک فرآیند کاملا فنی و کارشناسی و مطابق با قوانین بین المللی و همچنین قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی مصوب سال 1383 ثبت شده است. 
 فرآیند ثبت جهانی بطور رسمی از سال 1389 آغاز شد. در اردیبهشت سال 1390 با دعوت از تعدادی از مدیران سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (wipo) به ایران و برگزاری سمینار مشترکی بین مرکز ملی فرش، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان وایپو و همچنین برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و بازدید آنها از تعدادی از کارگاهها ی قالیبافی و بازار فرش در تهران و تبریز، ادامه پیدا کرد و در نهایت منجر به توافقات لازم بین روسای مرکز ملی فرش( رئیس سابق مرکز ملی فرش) و نماینده سازمان جهانی وایپو گردید. 
پس از آن،  مرحله آماده سازی پرونده 5 منطقه کشور در دستور کار قرار گرفت که شامل  تنظیم اظهارنامه لیسبون بهمراه گزارش کارشناسی بسیار دقیق شامل تاریخجه و قدمت فرش منطقه مورد نظر، مشخصات فنی مواداولیه تولید شده و مورد مصرف، ویژگیهای بافت و ویژگیهای طرحها و نقشها و رنگبندی فرش آن منطقه می باشد .
پس از آماده شدن پرونده ها و ثبت ملی آن در اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به ارسال آن به سازمان وایپو که مقر آن در ژنو سوئیس می با شد اقدام گردید.  
لازم به ذکر است که در مرحله آماده سازی پرونده ها، تماس های تلفنی پی در پی و ارسال ایمیلهای متعدد مدیران و کارشناسان سازمان وایپو، منجر به تعاملی بسیار سازنده و ارتباطی خوب و دوستانه گردید که در فرآیند بررسی و ثبت پرونده های ایران بسیار موثر بود.    
فرآیند بررسی و ثبت پرونده ها در سازمان جهانی وایپو یکسال بطول می انجامد که با رسیدن پرونده به آن سازمان، مرحله کارشناسی آغاز شده و چنانچه در این مرحله ایراد و اشکالی گرفته نشود پرونده جهت بررسی و اظهار نظر کشورهای عضو معاهده لیسبون به تمام کشورهای عضو معاهده ارسال می گردد. پس از پاسخ و اظهار نظر همه آن کشورها پرونده وارد فاز نهایی شده و در صورت عدم هیچ ادعا و اشکالی از سوی کشورهای عضو، به ثبت جهانی می رسد . بدیهی است در صورت هر گونه ادعا و اشکالی از سوی کشورهای رقیب، کشور متقاضی حق دارد با ارائه دفاعیه ازجایگاه و حقوق خود دفاع نماید

کشورهای عضو سازمان جهانی وایپو:(مالکیت معنوی)

الجزایر- بوسنی و هرزگوین- بلغارستان- بورکینا فاسو- کنگو- کاستاریکا- کوبا- چک- کره شمالی- فرانسه- گابون- گرجستان- یونان- هایتی- مجارستان- ایران- اسرائیل- ایتالیا- مکزیک- مونتنگرو- مراکش- نیکاراگائه- پرو- پرتغال- مولداوی- رومانی- صربستان-اسلوواکی- اسپانیا- مقدونیه- توگو- تونس و ترکیه.

فرآیند ثبت آثار طرح و نقشه فرش دستباف

طبق ماده 21 قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 ثبت آثار ادبی و هنری یکی از تکالیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که در خصوص ثبت طرح و نقشه فرش دستباف با هماهنگی و ارایه کارشناسی ازسوی مرکز ملی فرش انجام می شود. لذا کلیه صاحبان اثر از تاریخ 21/5/1396 جهت ثبت اثر ادبی و هنری صرفاً از طریق درگاه الکترونیکی ircrs.ir اقدام و از مراجعه حضوری به ادارات کل استانها جهت ارسال درخواست نامه خوداری شده است و تنها از این درگاه قابل ارایه و پیگیری می باشد.

آدرس اداره کل حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی :
تهران- میدان بهارستان – خیابان کمال الملک ، ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی طبقه چهارم- اداره کل حقوقی وامور مالکیت معنوی
تلفن: 33966172-33966170