طراحی سایت
چهارشنبه 09 مهر 1399
EN

اخبار

احیای فرش‌بافی کرمانشاه نیازمند فرهنگ‌سازی جهادی است

احیای فرش‌بافی کرمانشاه نیازمند فرهنگ‌سازی جهادی است
معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه گفت: سنت دیرینه فرش‌بافی در استان کرمانشاه برای احیای دوباره نیازمند فرهنگ‌سازی جهادی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا رحیمی در نشست کارگروه فرش اظهار کرد: کرمانشاه دارای مزیت‌های رقابتی و استعدادهای فراوانی در عرصه‌های مختلف است که با اتکا به آن‌ها می‌تواند به بهشت کارآفرینان و سرمایه‌گذاران تبدیل شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه افزود: با وجود چنین پتانسیل‌های ارزشمندی کرمانشاه همچنان از درآمد سرانه پایین و میزان بیکاری بالا رنج می‌برد.

رحیمی با بیان اینکه فرش یک هنر ایرانی است که از گذشته در منطقه سنقروکلیایی رایج بوده است، گفت: شرکت تعاونی فرش سنقر ابتدا از دل فرش‌بافان روستاهای اطراف این شهرستان سر برآورد و سپس با ایجاد دفاتری در شهرهای سنقر و کرمانشاه فعالیت‌های خود را توسعه بخشید.

این مسئول افزود: در ادامه این تعاونی فرش‌بافی در تهران یک دفتر مرکزی دایر و سپس در کلن آلمان دفتر فروش خویش را راه‌اندازی کرد و به عنوان یکی از مجموعه‌های موفق کشوری به فعالیت پرداخت.

وی عنوان کرد: با سیاست‌هایی که در دوران دولت نهم و دهم پیش گرفته شد دفاتر این تعاونی تعطیل شده و ساختمان‌های آن در سنقر و کرمانشاه نیز به فروش رفتند و کار به جایی رسید که این مجموعه توانمند از حرکت باز ایستاد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: در دولت تدبیر و امید در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، با تلاش‌ها و رایزنی‌هایی که صورت گرفت شرکت تعاونی فرش‌بافی سنقر دوباره فعالیت‌های خود را آغاز کرده و مدیریت ارشد استان نیز با تمام توان از این روند حمایت کرده است و برای تحقق برنامه‌ها و اهداف تعریف شده این مجموعه تلاش می‌کند.

وی به تشریح وضعیت مدارس فرش‌بافی در استان کرمانشاه پرداخت و افزود: شهر 250 هزار نفری بیجار از دو دبیرستان پررونق آموزش فرش برخوردار است در حالی‌که شهر یک‌میلیون نفری کرمانشاه تنها دارای یک دبیرستان در این زمینه است و باید این تعداد با نگاه کاربردی کردن آموزش‌ها در تمامی شهرستان‌های استان توسعه پیدا کند.

رحیمی دلیل عدم استقبال دانش‌آموزان کرمانشاهی از رشته‌هایی همچون فرش‌بافی را در ریشه‌های اجتماعی و فرهنگی دانست و گفت: خانواده‌های کرمانشاهی بیشتر مشتاق هستند فرزندانشان را به رشته ریاضی و فیزیک بفرستند در حالی‌که این رشته‌ها اشباع شده و در این میان انتخاب رشته‌های درآمدزایی همچون فرش‌بافی می‌تواند آینده شغلی بهتری را برای آن‌ها رقم بزند.

این مسئول به تفاوت‌های نوع نگاه به کار و اشتغال در دیگر استان‌ها پرداخت و خاطرنشان کرد: در تبریز مردها با علاقه بسیار در کارگاه‌های فرش‌بافی مشغول به بافندگی و از درآمد مناسبی نیز برخوردار هستند.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه تغییر در این نگرش‌ها را نیازمند یک کار جهادی در عرصه فرهنگ‌سازی دانست و گفت: مدیران و مسئولان باید از تریبون‌های مختلف و در میان اقشار مختلف فرهنگ کار را در جامعه ترویج کنند و مردم و به‌ویژه جوانان را به فعالیت در عرصه فرش‌با‌فی که سنت و قدمتی دیرینه در کرمانشاه دارد تشویق کنند.

این مسئول کرمانشاه را تولیدکننده یکی از بهترین و مرغوب‌ترین پشم‌های ایران معرفی کرد و ادامه داد: این پشم مرغوب به شکل خام و غیرفرآوری شده به شهرهای شیراز و تهران ارسال می‌شود و نخ حاصل از آن نیز در اختیار فرش‌بافان کاشانی، اصفهانی و تبریزی قرار داده می‌شود و این در حالی است که فرش‌بافان کرمانشاهی با نخ‌های بی‌کیفیتی که از شهرهای دیگر خریداری می‌شود فرش‌های خود را می‌بافند و این وضعیت به کیفیت کالای تولید شده لطمه زده است.

وی از برنامه تشکیل زنجیره پشم تا فروش فرش در استان خبر داد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت برنامه جامعی در زمینه فرآیند و تکمیل یک زنجیره ارزش افزوده سه هزار تن پشم تولید استان ارائه داده که شامل خرید، سورتینگ، شست‌و‌شو، ریسندگی، رنگ‌رزی، بافت و تولید، شست‌و‌شو و پرداخت نهایی و برندسازی و فروش در بازار است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ادامه داد: 48 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار برای تبدیل این سه هزار تن پشم به فرش‌های دست‌باف آماده فروش در بازار نیاز است که با تدابیر و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای تأمین این اعتبارات تلاش خواهیم کرد.

رحیمی از آمادگی کمیته امداد امام خمینی برای خرید محصولات تولیدی در عرصه فرش خبر داد و گفت: باید عوامل پیشرفت استان‌های موفق در زمینه هنر صنعت فرش را شناسایی کرده و آن‌ها را در استان به‌کار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه برای احیای فرش کرمانشاه باید به‌دنبال به‌کارگیری شرکت‌ها و نیروی انسانی دلسوز و توانمند باشیم، اظهار کرد: در کرمانشاه افراد دلسوز و توانمندی که با عشق و علاقه به کار فرش می‌پردازند کم نیستند ولی باید این‌ها را دعوت به کار و زمینه و بستر فعالیت را برای استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها فراهم کرد.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.