طراحی سایت
چهارشنبه 09 مهر 1399
EN

اخبار

چو کفر از کعبه برخیزد

چو کفر از کعبه برخیزد
یادداشتی درباره بی توجهی طراحان دکور رسانه ملی به دستبافته های ایرانی

به گزارش نشریه فرش دستباف ایران طره ؛ مجریان در آمد و شدند با چهره هایی که نقابی از خنده ها و شادی های ساختگی بر خود دارند و مدام شعار می دهند و شعار.

مهمانانشان یا خوانندگانند و یا بازیگران مجموعه های سیما که در وصف یکدیگر گویی وانتی هندوانه در ورودی استودیو گذارده اند و پیاپی به زیر بغل یکدیگر حواله می دهند.

شعار دادن های تکراری، خنده های بی روح و جان، چند نماهنگ پر رنگ و لعاب، قربان صدقه رفتن های مکرر، اجرای موسیقی هایی که همه لب خوانی هستند،… و دیگر هیچ؛ و چه نادرند برخی گزارش ها یا گپ و گفت هایی که دیگرگونه باشند و نشاطی ژرف بیاورند یا بیننده را به درنگ وادارند یا چیزی تازه بیاموزند.

و این، رسم همه ویژه برنامه های مناسبتی سیماست که خود مثنوی هفتاد من کاغذ است!

وقتى در آستانه سال نو و در ویژه برنامه هاى تحویل سال مى بینى که یکی از همین مجری ها مدام از سنت ها می گوید و از فرهنگ و هنر اصیل ایرانی و شاخص های تمدن کهن این دیار و… و آن وقت در دکوری به افاضه فیض مشغول است که با این فرهنگ و هنر و سنت ها قرابتی ندارد، به یاد سعدی مى افتى و تعابیر “زنبور بی عسل” و “درخت بی ثمر”ش که ای عالمان بی عمل! تا به کی شعار و فقط شعار؟!

برای واکاوی بیشتر این ماجرا کافى بود تک تک شبکه های رسانه ملى را رصد کنى به دنبال قطعه فرش دستبافی که آذین بخش صحنه باشد و زهی افسوس!

در شبکه هاى رسانه ملى خبری از این دستبافته های اصیل ایرانی -که نمادی از همان سنت و هنر و فرهنگ و تمدن این مرز و بومند که مجریان به بهانه آیین نوروز مدام شعارش را می دادند- نبود!

شگفتا که در صحنه ای با عناصری بیگانه با سنت های ایرانی و چیدمانی ناآشنا با اصالتهای این دیار بنشینی و دم از فرهنگ و هنر اصیل ایرانی بزنی! حیرتا که بر منسوجی ماشینی و فرنگی گام بگذاری و در لزوم حفظ مواریث کهن ایرانی شعار بدهی!

چه خوش گفته اند که: چو کفر از کعبه برخیزد، کجا ماند مسلمانی؟!

اتاق خبر امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.