جمعه 25 آبان 1397
EN

اخبار

بیستمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان گشايش يافت

بیستمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان گشايش يافت
آيين افتتاحیه بیستمین نمایشگاه فرش استان اصفهان با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران رئیس و نائب رئیس فراکسیون فرش وصنایع دستی مجلس شورای اسلامی، برخى از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان برگزار ...
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ حمید کارگر در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان اظهار کرد: فعالان حوزه فرش دستباف بسیار صبور و نجیب هستند و اگر با حوزه‌های دیگر صنعت و اصناف مقایسه کنیم این هنرمندان بسیار صبورى مى كنند. 
رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان این که در سال 95 شاهد رشد 359 میلیون دلار صادرات فرش بودیم، تأکید کرد: روند كاهشى صادرات فرش در سال‌های اخیر متوقف شده و روند افزايشى جايگزين شده است و در 7 ماهه امسال، 221 میلیون دلار صادرات فرش داشته‌ایم كه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزايش رو به رو بوده هرچند كه مطلوب ما نيست. 
وی با بیان این که سابقه تولید فرش دست‌باف ایرانی حداقل بیش از 2 هزار و 500 سال است، تصریح کرد: روند کاهشی صادرات فرش تا حدى گریبان‌گیر رقبای ایران نیز بوده است و البته با تغییری که در اقتصاد چین رخ داد، چین مشتری فرش ایرانی شده است و جزو خریدارهای اصلی فرش ایرانی است.
 
کارگر در پایان گفت: طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی و فرش دستباف مى تواند ياريگر اين حوزه باشد اما مالیات بر ارزش افزوده بحثی است که تولید فرش دستباف از آن معاف است و اثر روانی لغو اين معافيت بر فضای تولید و فروش دستباف منفی است در حالی که منبع قابل توجهی نیز در اختیار دولت قرار نمی‌دهد.
 
در ادامه وقفچی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: تنها راه برون رفت از چالش‌های موجود کشور توجه به بخش خصوصی و باور بخش خصوصی به خود است و جایگزین نفت، فرش و صنایع دستی است.
رئیس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با بیان این که برای مصرف داخلی نیز باید تولیدات با نگاه صادرات محور داشته باشیم، عنوان کرد: تمام سفارتخانه‌های خارج از کشور باید با فعال کردن بیش از پیش مدیران اقتصادی خود، رونقی به بازار فرش ببخشند. 
وقفچی با بیان این که هزار و 500 میلیارد تومان برای توسعه مناطق روستایی از جمله در بخش فرش گنجانده شد، یادآوری کرد: یکی از دغدغه‌های فعالان فرش، بیمه است که این موضوع نیز در حال حل است.
وی با بیان این که نیم میلیون نفر برای بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند، تصریح کرد: بسیاری از مشکلات و خلأهای قالیبافان را نمی‌دانیم و باید بخش خصوصی به ما این مشکلات را منتقل کند. 
رئیس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان این که باید بر اساس ظرفیت‌های خود گزارش دهیم، بیان کرد: حتماً باید حرکتی شتابدار برای توسعه کشور داشته باشیم و در تمام زمینه، حضور پررنگ بخش خصوصی حس شود.
همچنین ناهید تاج الدینی در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان با بیان این که قالی‌بافی در شرق اصفهان می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد، خاطرنشان کرد: هنر فرش بافی بیشتر به بانوان برمی‌گردد و از دو مسیر باید در خصوص رفع مشکلات فرش ایران ورود کنیم که یکی حذف مالیات از فرش است و مشکلات دیگر، بیمه قالی‌بافی در استان است که درصد کسانی که مشمول بیمه بافندگی می‌شوند در اصفهان بیشتر از سایر نقاط کشور است.
 
نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: امیدوارم در فصل بودجه‌ریزی کشور، به فرش دستباف توجه ویژه ای شود. 
علی میرزازاده نیز در این مراسم اظهار کرد: در تمام موزه‌های دنیا می‌توانیم فرش دستباف ایرانی را بیابیم و فرش دستباف ایرانی، پرچم دوم ایران است.
عضو اتحادیه وارد کنندگان فرش ايران در اروپا در پایان با بیان این که سلیقه در زیراندازها زیاد شده است، بیان کرد: فرش ایرانی و اصالت آن چیزی نیست که رقبای ما بتوانند به آن دست یابند اما امروز به علت کوتاهی در تبلیغات برای جوانان، فرش دستباف ایرانی کمی از رونق افتاده است و با حفظ اصالت فرش دستباف ایرانی، باید سلایق مشتریان را نیز مدنظر قرار داد.
اسرافیل احمدیه هم در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان اظهار کرد: بیمه بافندگان فرش اصلی‌ترین مشکل ما در استان اصفهان است و چند سالی است که درگیر این ماجرا هستیم و نمایندگان می‌توانند کمک حال ما در این بخش باشند تا تأمین بودجه آن مطرح شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان این که 280 هزار نفر قالیباف در استان مشغول به کار بافندگی هستند، عنوان کرد: از این تعداد 52 هزار نفر بیمه شده بودند که این تعداد به 32 هزار نفر رسیده است در حالی که تولید فرش اصفهان افزایش یافته است.

شایان ذکر است این نمایشگاه و 152 شرکت کننده آن از سراسر کشور تا روز 15 آذر ماه، پذیرای علاقه‌مندان به فرش دستباف ایرانی هستند

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.