یکشنبه 29 مهر 1397
EN

اخبار

ساماندهی در اتحادیه های صنفی فرش دستباف

ساماندهی در اتحادیه های صنفی فرش دستباف
جلسه بررسی چگونگی دستیابی به وحدت رویه در مواجهه با اتحادیه¬های صنفی فرش دستباف و اصلاح و احیای شیوه نامه ماده77 در مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این جلسه با حضور روسا و معاونان مرکز ملی فرش ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران، تعدادی از روسای ادارات فرش و روسای برخی از اتحادیه­های تولیدکنندگان فرش دستباف و قالیبافان استان ها برگزار شد.

 در ابتدای جلسه یاسر حنیفی، سرپرست معاونت امور تولید مرکز ملی فرش ایران به مشکلات به وجودآمده به علت ابطال شیوه­نامه ماده 77، ادغام ناهمگن اتحادیه­های قالیبافان و تولیدکنندگان فرش دستباف در سایر اتحادیه­ها و گویا نبودن مواد 7و8 آیین­نامه ماده 12 قانون نظام صنفی در صدور کارت شناسایی به جای پروانه کسب برای افرادی که نمی توانند پروانه کسب دریافت کنند اشاره کرد.

سپس روسای ادارات فرش و مسئولان اتحادیه های شهرستانها بر ضرورت توجه ویژه هیأت عالی نظارت به قالیبافان و تولیدکنندگان فرش دستباف تحت ماده 77 قانون نظام صنفی، ساماندهی کارتهای شناسایی قالیبافان تحت یک سامانه مشخص یا سامانه اصناف ایرانیان و وحدت­رویه در صدور کارتهای شناسایی قالیبافان  دستورالعمل یکسان و تعریف اختیارات و محدودیتهای کارتهای شناسایی تاکید کردند.

همچنین احیاء شیوه­نامه ماده 77 با اصلاح موارد مورد اشکال، رفع مشکل موازی کاری­ها نظیر هم راستا بودن پروانه­های بهره­برداری و پروانه کسب از دیگر خواسته های آنها بود.

در ادامه روسای ادارات فرش و مسئولان اتحادیه های شهرستانها بر این امر تصریح کردند؛ باتوجه به تعداد پروانه­های کسب صادر شده برای صنوف مرتبط با فرش دستباف در هر شهرستان یا استان، ظرفیت تشکیل اتحادیه واحد شامل کلیه صنوف مرتبط بافرش دستباف (باتوجه به ماده 21 قانون نظام صنفی) وجود دارد و این امر می­تواند از ادغام اتحادیه­های قالیبافان در سایر اتحادیه­های غیرمرتبط جلوگیری ­کند.

در این جلسه رییس مرکزاصناف و بازرگانان ایران ضمن پاسخگویی به سوالات و دغدغه های مطرح شده از آمادگی و همراهی مرکز اصناف را برای بهبود شرایط تشکیل اتحادیه­های صنفی قالیبافان و ادغام این اتحادیه­ها در سایر اتحادیه های همگن با کمترین آسیب به این قشر خبر داد.

لازم به ذکر است؛ در این جلسه روسای ادارات فرش استان های تهران، آذربایجان­شرقی، اصفهان و زنجان و همچنین مسئولین اتحادیه­های تولیدکنندگان فرش دستباف و قالیبافان شهرستانهای اردبیل، مشهد و زنجان نیز حضور داشتند و به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.