چهارشنبه 28 آذر 1397
EN

اخبار

روند صادرات فرش؛ خوشحال کننده اما نه راضی کننده

روند صادرات فرش؛ خوشحال کننده اما نه راضی کننده
گفت و گوی خبرگزاری میزان با رییس مرکز ملی فرش ایران

مهم‌ترین دغدغه بخش صنعت فرش دستباف چیست؟

فعالان هنر- صنعت فرش دستباف ایران با تنگناها و دشواری های متعددی رو به رو هستند و در هر یک از شاخه های تولید یا تجارت می توان فهرست متفاوتی از این دغدغه ها را برشمرد.

اگر بخواهم بر مهمترین دغدغه ها انگشت بگذارم در بخش تولید می توان به دو مقوله اشاره کرد. یکی نیاز به تسهیلات ارزان قیمت و مناسب برای حمایت از تولید و دیگری جامعیت یافتن پوشش بیمه ای قالیبافان و اجرای کامل قانون بیمه برای همه مشمولان که متاسفانه در شرایط فعلی شمول کامل نیافته است.

در بخش تجارت نیز رکود بازار و دشواری های اقتصادی که منجر به فاصله گرفتن جامعه مصرف کنندگان از خرید فرش شده است از مهمترین دغدغه های این حوزه است که نیازمند تحریک تقاضا و ارایه تسهیلات مناسب خرید فرش برای رونق بخشیدن به این بازار هستیم.


شرایط صادرات بازار فرش دستباف چگونه است؟

نمی توان حکم قطعی برای این موضوع صادر کرد و باید شرایط را سنجید و با دوره های مختلف قیاس کرد. آنچه در دو سال اخیر از آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران استخراج می شود، نشان از روند صعودی صادرات فرش دارد. به بیان دیگر شاهد افزایش صادرات هستیم به طوری که در پایان سال 95 با صدور بیش از 359 میلیون دلار فرش دستباف از ایران به بازارهای هدف، بیش از 23 درصد رشد صادراتی را تجربه کردیم و این روند افزایشی در سال 96 نیز ادامه پیدا کرد به طوری که طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی گمرک که مربوط به 10 ماهه ابتدایی سال است، 336 میلیون دلار فرش دستباف از کشور ما صادر شده است که رشدی حدود 22 درصد را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می دهد.

باید توجه داشت که این روند افزایشی خوشحال کننده است اما راضی کننده نیست و هنوز با متوسط 500 میلیون دلاری صادرات فرش در دهه گذشته فاصله داریم.

البته عوامل متعدد داخلی و خارجی بر افت صادرات فرش در دهه گذشته موثر بوده است که بر خی از شاخص ترین این عوامل عبارتند از: تحریم فرش ایرانی از سوی آمریکا، تحریم های اقتصادی کشور که ریسک صادرات را بالا برده است، تغییر سبک زندگی در بخشی از مصرف کنندگان، ظهور و بروز کفپوشهای جایگزین صنعتی و فرش های ماشینی، تورم داخلی به ویژه در مواد اولیه فرش و...


چه میزان تسهیلات برای توسعه صادرات فرش دستباف اختصاص داده شده است؟

رقم دقیقی را نمی توان ذکر کرد زیرا نوع حمایت های دولت و مرکز ملی فرش ایران برای توسعه صادرات متنوع است و لزوماً از جنس پرداخت تسهیلات مستقیم نیست. بخشی از این حمایت ها به شکل تسهیل قوانین و رفع موانع گمرکی و مالیاتی هستند. بخشی به شکل حمایت از حضور در نمایشگاه های برون مرزی و یا پذیرش هیات های تجاری خارجی و بخشی نیز به شکل انجام تبلیغات خارجی برای فرش ایران.


در حال حاضر چه تعداد بافنده فرش دستباف در حال فعالیت هستند؟

متاسفانه آمار دقیقی از تعداد قالیبافان فعال در کشور وجود ندارد و برای رفع این خلاء آماری در حال راه اندازی سامانه ویژه ای هستیم که پس از طی دوره آزمایشی و بارگذاری اطلاعات خواهیم توانست با اعداد دقیق سخن بگوییم. اما در شرایط کنونی بر اساس شاخصه هایی مانند کارت های شناسایی قالیبافی صادر شده در کشور، اعضای تعاونی ها و اتحادیه های فرش در کشور، میزان تولید و صادرات فرش در کشور، میزان مصرف مواد اولیه و... می توانیم به تخمین مطلوبی از تعداد فعالان در این حوزه دست پیدا کنیم. بر این اساس تخمین زده می شود حدود یک میلیون نفر قالیباف فعال در کشور وجود دارند که حدود 700 هزار نفر از آنان به صورت تمام وقت و بقیه به شکل پاره وقت به کار بافت مشغولند.

 

چه کشورهایی جزو بازارهای فرش ایران محسوب می‌شوند؟

فرش ایران به حدود 80 کشور دنیا صادر می شود. بخشی از این بازارها از دیرباز مشتری فرش ایرانی بوده اند و فرش دستباف در سبک زندگی آنان حضور دارد و به بازارهای سنتی معروفند. کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، لبنان، ژاپن در این دسته قرار می گیرند. دسته دوم بازارهای جدیدی هستند که در سالیان اخیر به خیل مشتریان فرش ایرانی پیوسته اند و می توان به روسیه، چین و آفریقای جنوبی اشاره کرد.


برای بیمه قالیبافان چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

بیمه قالیبافان از خواسته های قدیمی و به حق این قشر از مردم جامعه ما بوده است که به همت دولت و مجلس در دهه اخیر و پس از تصویب قانون مربوطه، بخش زیادی از قالیبافان توانستند زیر چتر حمایتی تامین اجتماعی قرار بگیرند. اما متاسفانه در این قانون نقیصه ای وجود دارد که اجرای آن را منوط به تامین اعتبار در بودجه مصوب هر سال کرده است. همین نقص موجب شده است در سال های اخیر به علت عدم تصویب و تخصیص اعتبار کافی، شمار زیادی از قالیبافان پشت سد تامین اجتماعی بمانند. البته در این قانون 20 درصد سهم کارفرما را دولت برعهده گرفته است و به همین علت بار مالی سنگینی را بر دوش دولت قرار داده اند.

در حال حاضر حدود 320 هزار نفر از قالیبافان در حال بهره مندی از خدمات بیمه تامین اجتماعی هستند. امیدواریم با ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف که اخیرا از سوی ریاست جمهوری صورت پذیرفت، حمایت موثرتری در بحث بیمه از قالیبافان صورت پذیرد و در تخصیص اعتبارات اجرای این قانون نیز شاهد همراهی بیشتر سازمان برنامه و مجلس شورای اسلامی باشیم.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.