شنبه 26 آبان 1397
EN

اخبار

آیین میز فرش دستباف در همدان برگزار شد

آیین میز فرش دستباف در همدان برگزار شد
میز فرش دستباف با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران، رییس فراکسیون فرش دستباف در مجلس، تجار و بازرگانان، فعالان و علاقمندان فرش دستباف در همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ فرشته دستپاک در آیین برگزاری  میز فرش در همدان با اشاره به تعامل و تلاش مجلس برای مرتفع کردن مشکلات هنر- صنعت فرش دستباف تصریح کرد: با همکاری مجلس شورای اسلامی به دنبال معاف شدن فرش دستباف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستیم و امیدواریم به زودی این مهم محقق شود.

وی با بیان اینکه دانش آموختگان متخصص؛ مزیت کشور است، گفت: باید از این مزیت بیشترین بهره مندی را داشته باشیم.
ایشان با اشاره به اینکه 70 درصد بافندگان فرش کشور را زنان تشکیل می دهند، افزود: زنان با کمترین سرمایه گذاری بهترین تولیدات را ارائه می کنند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به صادرات 424 میلیون دلاری فرش دستباف در سال گذشته، تبلیغات و حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی را از راههای موثر برای توسعه صادرات این هنر صنعت بیان کرد.
فرشته دستپاک به امضا تفاهم نامه ای با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درباره آموزش فرش اشاره کرد و افزود: با اجرای این تفاهم نامه بخشی از بار آموزشی بردوش این نهاد گذاشته می شود.
وی وجود شبکه توزیع و فروش در بسیاری از کشورها، نیاز به حداقل سرمایه گذاری، وجود مراکز و موسسات علمی - تحقیقاتی فرش، تامین بخش عمده مواد اولیه فرش دستباف در داخل کشور، تنوع تولیدات از نظر طرح، نقش، الیاف و بافت به نسبت سایر صنایع را از مزیت های این حوزه برشمرد.

حمید رضا متین در آیین میز فرش همدان هدف از برگزاری میز فرش را حمایت از تولیدات ایرانی و ارتباط بین تجار کشور و تولیدکنندگان استان اعلام کرد و گفت: میز فرش می تواند تولید و صادرات فرش دستباف را به یکدیگر پیوند دهد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان خاطرنشان کرد: در میز تخصصی فرش در پی بررسی فرصت ها و شناسایی چالش های فرش دستباف از مرحله تولید تا فروش هستیم.
در ادامه معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری همدان گفت: رویداد همدان 2018 می تواند آینده و رویکرد روشنی برای فرش دستباف رقم بزند و بازار صادرات این هنر- صنعت اصیل ایرانی را رونق دهد.

رضا قیاسی افزود: حضور سران برجسته کشور در 2 رویداد مهم همدان 2018 فرصت نابی برای جلب مشتری خارجی برای صنایع دستی به ویژه فرش، تابلوفرش و گلیم همدان است.
در این آیین نماینده زنجان و طارم و رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیاز کشور به ارزآوری گفت: تقویت صادرات فرش برای تحقق این مهم ضروری است و باید از این هنر صنعت حمایت کرد.

علی وقفچی افزود: در همین چارچوب باید تغییر رویکرد درهنر- صنعت فرش دستباف، تقویت برندسازی و حمایت از صادرات جزو اولویت های کشور قرار بگیرد.

 وقفچی به تصویب تسهیلات رونق اشتغال روستایی اشاره و اضافه کرد: مراکز استان ها باید هرچه سریعتر برای جذب این تسهیلات تلاش کنند و برای تقویت پشتوانه فرش از اینگونه فرصت ها بهره بگیرند.
در ادامه آیین میز فرش دستباف همدان رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف کشور با اشاره ضرورت توسعه صادرات فرش دستباف گفت: مجلس شورای اسلامی تنها مرجعی است که می تواند برطرف کننده موانع و مشکلات صادرات محصولات این حوزه باشد.

گفتنی است؛ در این سفر با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران خانه فرش شهر بهار افتتاح شد و ایشان از سیزدهمین نمایشگاه فرش دستباف همدان و کارگاه های تولیدی فرش دستباف در این استان نیز بازدید کرد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.