طراحی سایت
دوشنبه 06 خرداد 1398
EN

اخبار

400 میلیون دلار ارزآوری از محل صادرات فرش دستباف ایران

400 میلیون دلار ارزآوری از محل صادرات فرش دستباف ایران
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: سالانه از محل صادرات فرش دستباف ایران به سراسر جهان و به‌ویژه آمریکا بیش‌از 400 میلیون دلار ارز عاید کشور می‌شود.

.

فرشته دست‌پاک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در چابهار اظهار داشت: سالانه از محل صادرات فرش دستباف ایران به سراسر جهان بیش‌از 400 میلیون دلار ارز عاید کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می‌شود؛ افزود: ایالات متحده آمریکا با 32 درصد،میزبان بیشترین مقدار صادرات فرش دستباف ایران است؛ بعد از آمریکا آلمان با 12 درصد در رتبه دوم میزبان واردات فرش ایرانی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بابیان اینکه فرش ایرانی نماد هویت و فرهنگ ایرانی است؛ گفت: هرچند آمریکا فرش دستباف را در لیست اولیه تحریم‌های خود قرار داده است اما با توجه به خواهان بسیاری که فرش ایرانی در این کشور دارد، پویش‌های مردمی و مردم‌نهاد بسیاری علیه این اقدام بلند شدند.

دستپاک ادامه داد: صادرات فرش دست‌باف ایرانی در دهه 70، بیش از 2 میلیارد دلار بوده و پس از دوران تحریم در سال گذشته، به میزان 426 میلیون دلار رسید و با توجه به پیمان سپاری ارزی هرگز به رقم دهه ی هفتاد نرسیده است.

.رئیس مرکز ملی فرش ایران با توجه به اینکه اروپا در دوران تحریم‌های حاضر با آمریکا همراهی نکرده و با توجه به پویش‌های مردمی در خود آمریکا برای مقابله با تحریم فرش دستباف ایرانی امیدواریم بتوانیم میزان صادرات فرش را افزایش داده و اشتغال‌زایی در آن‌را گسترش دهیم

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون به‌صورت رسمی 1.5 میلیون نفر و غیر رسمی2.5 میلیون نفر در صنعت فرش دستباف ایرانی حضور دارند که عمدتا مددجویان و سرپرستان خانوار می‌شوندکه این خود نشان می‌دهد توجه به فرش ایرانی چقدر هم برای فقرزادیی و هم برای دیپلماسی و نفوذ فرهنگی با اهمیت است.

 

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.