طراحی سایت
پنجشنبه 14 اسفند 1399
EN

اخبار

گزارش آیین اختتامیه جشنواره گره طلایی

گزارش آیین اختتامیه جشنواره گره طلایی
مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره گره طلایی روز یکشنبه 23آذرماه 1399 در هتل اسپیناس تهران با تعداد محدودی مهمان به جهت رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان هفتمین جشنواره معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این جشنواره ابتدا از سرکار خانم عصمت نیکبخت به عنوان بافنده برگزیده و سپس از آقایان هادی پورجهان به عنوان مرمت کار برگزیده، یداله بنی حسن به عنوان طراح و نقاش برگزیده و محمدحسین شانه زن به عنوان صادرکننده برگزیده  تقدیر به عمل آمد و تندیس ویژه به نشریه هالی و تندیس خلاقیت به محمدعلی قره باغی تعلق گرفت.
در این راستا سردبیر نشریه هالی در پیامی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب به عنوان برگزیده ویژه،  در بخشی از پیامشان اعلام داشتند:
مجله‌ی هالی و بنیاد رشتی‌زاده از بسیاری جهات شبیه هم هستند. هر دو از پیشگامان به نام فرش دستبافت هستند. در عرصه‌ی بین‌المللی با کیفیت بالای کارشان شناخته می‌شوند و هردو مبلّغ فرش دستباف ایران در سرتاسر دنیا هستند.
قدردانی بنیاد رشتی‌زاده از زحمات ما بهترین مشوق ما برای ادامه‌ این مسیر است. مسیری برای شناساندن ارزش فرش دستباف ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین میراث فرهنگی و اطمینان از اینکه فرش ایران آن طور که شایسته است مورد توجه و قدردانی قرار گیرد.
در ادامه معرفی شناسنامه ایران گره، مستند راز شقایق ، تقدیر از داوران جشنواره و تقدیر از طراح نشان تاییدی فرش دستباف ایران توسط مرکز ملی فرش ایران از دیگر برنامه های اختتامیه این جشنواره بودند.
در پایان سرکار خانم فرح ناز رافع رییس مرکز ملی فرش ایران در پیامی ضمن ابراز خرسندی گفت: فرش دستباف ایران آیینه تمام نمای تاریخ ، فرهنگ و هنر ایران زمین است.
به همین سبب همواره در فراخنای ایام، هر جا که تلاش شده تا ایران و ایرانی به جهانیان معرفی شوند اولین صنایع دستی که به ذهن متباور می شود هنر ناب، سحرانگیز و شورآفرین فرش دستباف بوده و هست.
تلاش برای برقراری ارتباط میان گذشته و حال در راستای هویت بخشی و حفظ میراث گذشتگان برای انتقال به آیندگان، بسیاری از دلسوزان هنرهای دستی ایران را همواره مستعد و کوشا برای برگزاری آیین هایی بر بستر تکریم از تمام خالقان آثار هنری کرده است.
از این رو زمینه سازی برای گردهمایی سالانه فعالان حوزه تولید و عرضه فرش دستباف ایران اقدامی شایسته می باشد که جشنواره گره طلائی عهده دار بخش کوچکی از این ممارست گرانقدر می باشد.
توجه ویژه به عنصر خلاقیت، زیبایی شناسی، حفظ سنت ها، نگاه به آینده با تاکید بر پایبندی به ریشه های هنری- تاریخی از الزامات چنین جشنواره هایی بوده و هست.
هم راستا با توجه به مقوله های هنری، پاسداشت و زنده نگاه داشتن استادان هنر فاخر فرش دستباف ایران در تمامی بخش های آن اعم از طراحی، رنگرزی، بافت و تکمیل و سایر مشاغل وابسته، علاوه بر اینکه ادای احترام به کلیه عاشقان این هنر بوده، سبب ایجاد انگیزه و تشویق و ترغیب نسل نو و جوان و پویای کشور به فرش دستباف می شود و از بستر  چنین آیین ها یی استعداد ها شکوفا شده و فرصت های نو خلق می شود.
اینجانب به عنوان خدمتگزاری کوچک در جامعه پویای فرش دستباف ، مراتب سپاسگزاری و قدرشناسی خود و مرکز ملی فرش ایران را از تمامی دست اندرکاران، شرکت کنندگان و تمامی عزیزانی که در این آیین هنری به گرامیداشت هنر فرش دستباف برپا شده ابراز داشته، از خداوند متعال توفیق روز افزون برای همگان خواستارم.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.