جمعه, 11 فروردین,1402

راه اندازی زنجیره فرش دستباف با حضور دولت در خراسان شمالی

راه اندازی زنجیره فرش دستباف با حضور دولت در خراسان شمالی
رئیس مرکز ملی فرش ایران از ایجاد ۳۵ هزار شغل جدید در زنجیره فرش دستباف طی امسال خبر داد و گفت: با حضور دولت سیزدهم در خراسان شمالی، زنجیره فرش دستباف راه اندازی می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از ایسنا، خانواده فرش ایران ۸  میلیون نفر را در بر می گیرد و این به آن معنا است که یک دهم جمعیت ایران از حوزه فرش دستباف ارتزاق می کنند.

به گفته وی در حال حاضر بیش از ۱۹۱ هزار نفر در حوزه صنایع جانبی فرش در حال فعالیت هستند و علاوه بر آن ۱۱۵ هنرستان نیز در ارتباط با فرش وجود دارد که ۵  هزار و ۵۰۰ دانش آموز و دانشجو در این ارتباط در حال تحصیل هستند.

رافع با اشاره به اینکه در حوزه فرش دستباف پتانسیل های بالایی وجود دارد، گفت: در خراسان شمالی فرش دوروی تمام ابریشم دویدوخ وجود دارد که دارای شهرت جهانی است اما این ظرفیت برای سایر فرش های تولیدی این استان نیز وجود دارد که باید آن ها نیز معرفی شوند.

وی افزود: خراسان شمالی داری پشم باکیفیت خوبی است اما در این منطقه کارخانه ریسندگی، رنگ رزی، نخ ریسی، شست و شوی و پرداخت فرش وجود ندارد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: یکی از اتفاقات خوبی که در سفر دولت سیزدهم به این استان رقم خواهد خورد این است که زنجیره فرش دستباف راه اندازی می شود و دو کارخانه کلنگ زنی می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که خانه خلاق را به منظور ایجاد خلاقیت و نوآوری در فرش راه اندازی کنیم.

رافع تصریح کرد: از سوی دیگر به دنبال ایجاد مجتمع های فرش دستباف برای تولید سری فرش و تولید فرش های باکیفیت هستیم.

وی ادامه داد: همچنین نظام ارزیابان فرش همچون نظام های مهندسی راه اندازی می شود و فرش دستباف ما به زودی شناسنامه دار خواهند شد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.