دوشنبه, 13 آذر,1402

تعاونی‌های خراسان شمالی بیش از ۶ هزار دلار کالا صادر کردند

تعاونی‌های خراسان شمالی بیش از ۶ هزار دلار کالا صادر کردند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: شرکت‌های تعاونی استان در نیمه نخست امسال ۶ هزار و ۱۹۵ دلار صادرات داشتند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش و صنایع خلاق، به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی اسلام خواه  اظهار کرد: صادارت تعاونی های استان نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: شرکت های تعاونی استان در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعت، فرش دستباف و خدمات فعالیت دارند که با توجه به ظرفیت های خوب استان از جمله مرز مشترک با کشور ترکمنستان، قابلیت های زیادی برای صادرات محصولات تولیدی وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: شرکت های تعاونی استان در نیمه نخست امسال زمینه اشتغال ۲ هزار و ۳۰۴ نفر را فراهم کردند.

وی ادامه داد: با توجه به آموزش های ارائه شده در مناطق روستایی و کم برخوردار و با توجه به وجود توانمندی ها در آینده می توان شاهد تاسیس شرکت های تعاونی موفق با اشتغال های پایدار بود.

اسلام خواه در بخش دیگر سخنان خود گفت: سهم تعاونی های استان از ایجاد اشتغال در سال گذشته ۱۲.۵ درصد بود که این رقم امسال ۲۲.۵ درصد ثبت شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد:  خراسان شمالی شرایط مناسبی در رشد شاخص‌های اقتصادی ندارد و همواره در رده‌های انتهای استان‌ها قرار دارد.

اگرچه کارشناسان راهکارهای زیادی را برای خروج اقتصاد این خطه از بن بست ارائه کرده‌اند ولی از آنجایی که ۴۴ درصد از مردم این استان روستانشین هستند نقش تعاونی‌ها بسیار پررنگ می‌شود و توسعه این بخش در اولویت قرار می‌گیرد.

تعاونی‌ ابزاری مهم در مشارکت دادن شهروندان در امور اقتصادی و ایجاد اشتغال در زمینه‌های مختلف است که زمینه‌های مشارکت و رفاه اجتماعی و اقتصادی عموم مردم را در حد نسبی فراهم می‌کنند بنابراین توسعه تعاونی‌ها در خراسان‌شمالی باید بیش از هر نقطه‌ای مد نظر باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد از تعاونی‌های خراسان‌شمالی قبل از دولت سیزدهم غیرفعال بوده‌اند ولی با روی کار آمدن این دولت این بخش اصلاح و بسیاری از این تعاونی‌های راکد به چرخه تولید بازگشتند، این روند تا جایی ادامه داشت که سال گذشته سهم تعاونی‌ها از ایجاد اشتغال در استان ۱۲.۵ درصد بود که این رقم در سال جاری به ۲۲.۵ درصد رسیده است.

اکنون حدود ۳۰ هزار واحد صنفی شامل بیش از پنج هزار و ۵۷۰ واحد تولیدی، چهار هزار و ۶۴۸ واحد ارائه خدمات فنی، ۱۲ هزار و ۴۶۳ واحد توزیعی و سه هزار و ۲۳۱ واحد خدماتی در خراسان شمالی زیر نظر ۱۴۰ اتحادیه صنفی این استان فعالیت دارند.

سهم اشتغال خراسان شمالی در بخش کشاورزی ۳۹.۶ درصد، صنعت ۲۴.۳ درصد و خدمات ۳۶.۱ درصد است و سهم این استان در حوزه کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.

وی در پایان افزود: سه هزار و ۶۴۳ تعاونی در خراسان شمالی تشکیل شده است که ۴۷ درصد از این تعداد غیرفعال و یا نیمه فعال هستند.

 

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.